facebook
DR PIONTEK zaoczne szkoły dla dorosłych: zaoczne gimnazjum dla dorosłych Łódź, zaoczne gimnazjum dla dorosłych Bełchatów, zaoczne gimnazjum dla dorosłych Zduńska Wola. W nauczaniu wiedziemy prym więcej @ piontek.edu.pl 2014-05-05

ARCHIWUM

Aktualności Gimnazjum dla Dorosłych

wydarzenia w szkołach w Łodzi, Bełchatowie, Zduńskiej Woli; terminy, relacje, przykładowe rozwiązania egzaminów gimnazjalnych i semestralnych


Szanujmy polskie zwyczaje: Barbórka

4 grudnia 2013

górnik

Dawna pisownia Barburka to Dzień Górnika – tradycyjne polskie święto górnicze, świętowane także przez osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem innych paliw kopalnych i geologów. W dniu 4 grudnia, w dniu św. Barbary, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy, święto obchodzone nie tylko na Śląsku jak przyjęło się potocznie uważać, ale również m.in.: w Bełchatowie (KWB Bełchów), czy w Lublinie (KGHM).
Poranną mszą w kościele lub w cechowni, przy figurze św. Barbary rozpoczynają się huczne obchody święta. Następnie orkiestra górnicza maszeruje grając m.in. swój hymn w osiedlach zamieszkanych przez górników i ich rodziny (np. familok) oraz pod domami dyrekcji. Odbywają się uroczyste akademie oraz spotkania. Z okazji tego dnia organizowane są również: koncerty, występy artystyczne, zabawy oraz bale, w których uczestniczą całe rodziny górnicze.

Karczmy piwne

W dniach poprzedzających to święto organizowane są tzw. karczmy piwne, w których biorą udział górnicy oraz osoby związane z górnictwem (emeryci, pracownicy firm kooperujących z kopalniami, naukowcy z wydziałów górniczych wyższych uczelni oraz osoby tam studiujące). Karczmy piwne przeznaczone dla dozoru górniczego organizowane są przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG). Odpowiednikiem karczmy piwnej są organizowane dla kobiet tzw. combry babskie.

źródło: pl.wikipedia.org


wróć


Szanujmy polskie zwyczaje: Andrzejki

29 listopada 2013

lanie wosku

To wieczór wróżb odprawianych w wigilię dnia świętego Andrzeja z 29 na 30 listopada (niegdyś kultywowany przez niezamężne dziewczyny). Dziś jest okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Pierwsza wzmianka literacka o święcie pojawia się już w 1557 roku.

Najpopularniejsze wróżby:

Indywidualne

- Dziewczyny wysiewały w garnkach lub na skrawku pola ziarna lnu i konopi, które zagrabiano męskimi spodniami, w nadziei, że sprowadzi to do domu kandydata na męża (Kresy Wschodnie).
- Jeśli dziewczyna pościła przez cały dzień i modliła się do świętego Andrzeja, to we śnie mógł ukazać się jej przyszły ukochany (powszechne).
- Jeśli ucięta przez pannę w dniu świętego Andrzeja gałązka wiśni lub czereśni zakwitła w wigilię Bożego Narodzenia, dziewczyna mogła liczyć na rychłe pójście za mąż (powszechne).

Zbiorowe

- Cień rzucany przez figurę odlaną z wosku.
- Losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu np. listek oznaczał staropanieństwo, obrączka lub wstążka z czepka – bliski ślub, różaniec – stan zakonny.
- Wylewanie wosku na zimną wodę (często przez ucho od klucza) i wróżenie z kształtu zastygłej masy lub rzucanego przez nią cienia sylwetki przyszłego wielbiciela, akcesoriów związanych z jego zawodem itp. (zob. też ceromancja).
- Ustawianie od ściany do progu jeden za drugim butów zgromadzonych panien: ta której but pierwszy dotarł do progu miała jako pierwsza wyjść za mąż.
- Strona od której zaszczekał pies miała być tą, z której nadejdzie przyszły oblubieniec.
- Dziewczyny rzucały psu kulki z ciasta oznaczające wybranych chłopców i czekały, którą zje jako pierwszą.
- Panny ustawiały się w koło i wpuszczały do środka gąsiora z zawiązanymi oczami; dziewczyna do której gąsior najpierw podszedł (albo skubnął) – jako pierwsza miała wyjść za mąż (wróżba znana na Kujawach i w Małopolsce).
- Dziewczyny kładły na ławie placki posmarowane tłuszczem i sprowadzały psa; ta dziewczyna, której placek został najpierw zjedzony jako pierwsza miała wyjść za mąż (wróżba znana na Mazowszu).
- Uczestnicy zabawy pisali imiona na dwóch kartkach: imiona dziewczyn na jednej, a chłopców na drugiej. Potem dziewczyna przekłuwała z czystej strony kartkę z imionami chłopców tak, by ich nie widzieć. Dziewczyna miała potem wyjść za mąż za chłopca o imieniu, które przekłuła. Chłopcy natomiast przekłuwali kartkę z imionami dziewczyn. (wróżba nowoczesna, znana w całej Polsce)

źródło: pl.wikipedia.org


wróć


telefon stacjonarny w Zduńskiej Woli już działa

18 listopada 2013

Miło nam poinformować, iż telefon stacjonarny znów działa, przerwa związana była z przenoszeniem siedziby szkoły z ul. Okrzei na ul. Komisji Edukacji Narodowej.


wróć


02 listopada wolny

31 października 2013

Dyrekcja Gimnazjum dla Dorosłych informuje, że w związku z dniem Wszystkich Świętych - 02 listopada 2013r. szkoła jest zamknięta.


wróć


rozpoczęcie zajęć rok szkolny 2013/2014

19 września 2013

DR PIONTEK gimnazjum dla dorosłych

Dyrekcja Gimnazjum dla Dorosłych zaprasza wszystkich słuchaczy na zajęcia. Ostatnich spóźnialskich zapraszamy do zapisywania się do szkół.
Rozpoczynamy zajęcia:

  • w Łodzi 24-09-2013,
  • w Bełchatowie 20-09-2013,
  • w Zduńskiej Woli 26-09-2013.

wróć


Zmiana lokalizacji w Zduńskiej Woli

11 września 2013

Dyrekcja Gimnazjum dla Dorosłych w Zduńskiej Woli informuje, iż w związku z remontem budynku przy ulicy Stefana Okrzei 11 szkoła przeniesiona jest do budynku Zakładu Doskonalenia Zawodowego przy ul. Komisji Edukacji Narodowej 3/5.
W związku z przeprowadzką szkoły kontakt przez telefon stacjonarny może być utrudniony, prosimy o korzystanie z telefonu komórkowego:

509 681 057


wróć


koniec przerwy urlopowej w Bełchatowie

11 sierpnia 2013

Dyrekcja Gimnazjum dla Dorosłych w Bełchatowie informuje, iż zakończona została przerwa urlopowa i sekretariat szkoły znów działa w godzinach 9:00-15:00.


wróć


koniec przerwy urlopowej w Zduńskiej Woli

5 sierpnia 2013

Dyrekcja Gimnazjum dla Dorosłych w Zduńskiej Woli informuje, iż zakończona została przerwa urlopowa i sekretariat szkoły znów działa w godzinach 9:00-15:00.


wróć


przerwa urlopowa w Zduńskiej Woli

22 lipca 2013

Dyrekcja Gimnazjum dla Dorosłych w Zduńskiej Woli informuje, iż od dnia 22 lipca do 5 sierpnia szkoła będzie zamknięta ze względu na okres urlopowy. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych już 5 sierpnia.


wróć


przerwa wakacyjna w Bełchatowie

12 lipca 2013

Dyrekcja Gimnazjum dla Dorosłych w Bełchatowie informuje, iż od dnia 15 lipca do 10 sierpnia szkoła będzie zamknięta ze względu na okres urlopowy. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych już 12 sierpnia.


wróć


zmiana godzin pracy sekretariatów w okresie wakacyjnym

1 lipca 2013

Dyrekcja Gimnazjum dla Dorosłych informuje, iż z dniem 1 lipca 2013 roku następują zmiany w godzinach pracy sekretariatów:

- w Łodzi i Bełchatowie sekretariaty czynne poniedziałek - piątek od 9:00 do 15:00,

- w Zduńskiej Woli sekretariat czynny poniedziałek - piątek od 8:30 do 15:00,

- sobota i niedziela wszystkie sekretariaty zamknięte.


wróć


przekazanie przez OKE zaświadczeń z egzaminu gimnazjalnego

21 czerwca 2013

Przekazanie przez okręgową komisję egzaminacyjną zaświadczeń do szkół: z egzaminu gimnazjalnego przeprowadzanego w kwietniu i czerwcu – 21 czerwca 2013 r. (data wydania zaświadczenia: 28 czerwca 2013 r.).


wróć


zakończone egzaminy semestralne

15 czerwca 2013

W dniu dzisiejszym zakończyły się ostatnie egzaminy semestralne w Gimnazjum dla Dorosłych dr Piontek. Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy. Osoby które nie podchodziły do egzaminu lub mają poprawkę serdecznie zapraszamy do sekretariatu, by umówić dodatkowy termin egzaminu.


wróć


arkusze egzaminu gimnazjalnego 2013

5 czerwca 2013

Na stronach CKE dostępne są już arkusze egzaminacyjne


wróć


zaproszenie do planetarium (pokaz otwarty)

3 czerwca 2013

W imieniu Planetarium I Obserwatorium Astronomiczne w Łodzi im. Arego Sternfelda zapraszam wszystkich mieszkańców, miłośników astronomii i nauk przyrodniczych, na otwarty pokaz nieba, który odbędzie się w dniu 6 czerwca 2013r. (czwartek) w budynku planetarium ul. Pomorska 16
1. Pokaz nieba pod kopułą
W poszukiwaniu harmonii Wszechświata – godz. 20:00 - 21:00
2. Obserwacje wiosennego nieba Droga do gwiazd wiedzie przez Układ Słoneczny - taras obserwacyjny.
3. „Kosmiczne zoo” – prezentacja multimedialna – godz. 22.30 – sala kominkowa.
Informacje:
- W Eksperymentatorium przedstawiane są fascynujące zjawiska fizyczne.
- Na tarasie widokowym są do dyspozycji Państwa trzy teleskopy astronomiczne.

z-ca dyrektora planetarium

mgr Cezary Koneczny

c.koneczny.pioa.lodz@gmail.com


wróć


egzamin gimnazjalny dodatkowy termin

Egzamin gimnazjalny 2013
część humanistyczna – 3 czerwca 2013 r.(poniedziałek)
9.00 - egzamin z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie
11.00 - egzamin z zakresu języka polskiego
część matematyczno-przyrodnicza – 4 czerwca 2013 r. (wtorek)
9.00 - egzamin z zakresu przedmiotów przyrodniczych (biologia, chemia, fizyka, geografia)
11.00 - egzamin z zakresu matematyki
język obcy nowożytny – 5 czerwca 2013 r. (środa)
9.00 - egzamin na poziomie podstawowym
11.00 - egzamin na poziomie rozszerzonym

wróć


Wstępne informacje o wynikach egzaminu gimnazjalnego 2013 roku

Do sprawdzianu 4 kwietnia 2013 r. przystąpiło w całym kraju 357 225 uczniów. Zestaw zadań w wersji standardowej (arkusz S-1-132) rozwiązywało 350 614 uczniów, a w arkuszach dostosowanych – 6 611 uczniów. Arkusz standardowy zawierał 26 zadań sprawdzających poziom opanowania umiejętności czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystywania wiedzy w praktyce. (Rozkład wyników uczniów i parametry statystyczne są dostępne tutaj). Za poprawne wykonanie wszystkich zadań można było otrzymać 40 punktów. Uczniowie uzyskali najwyższe wyniki za rozwiązanie zadań sprawdzających umiejętność czytania, dobrze poradzili sobie z pisaniem, a nieco słabiej z zadaniami wymagającymi wykorzystywania wiedzy w praktyce. Więcej na stronie OKE.

wróć


Harmonogram egzaminów pisemnych Gimnazjum dla Dorosłych w Łodzi

17 maja 2013

data egzaminu: 28.05.2013
Semestr I + II
15:45-17:15 – historia i WOS - sala 113
17:25-18:55 – język polski - sala 16
19:05-20:35 – fizyka - sala18
Semestr III + IV
15:45-17:15 – język polski - sala 26
17:25-18:55 – fizyka - sala 18
19:05-20:35 – geografia - sala 2
Semestr V
17:25-18:55 – język polski - sala 26
19:05-20:35 – historia - sala 113
Semestr VI
17:25-18:55 – historia - sala 113
19:05-20:35 – język polski - sala 26


data egzaminu: 04.06.2013
Semestr I + II
15:45-17:15 – język angielski - sala 1
17:25-18:55 – geografia - sala 2
19:05-20:35 – matematyka – sala 18
Semestr III + IV
15:45-17:15 – matematyka - sala 18
17:25-18:55 – język angielski - sala 1
19:05-20:35 – historia, WOS - sala 113
Semestr V
15:45-17:15 – język niemiecki - sala 102
17:25-18:55 – matematyka - sala 18
19:05-20:35 – język angielski - sala 1
Semestr VI
15:45-17:15 – język niemiecki - sala 102
17:25-18:55 – matematyka - sala 18
19:05-20:35 – język angielski - sala 1


data egzaminu: 06.06.2013
Semestr I + II
15:45-17:15 – chemia - sala 16
17:25-18:55 – informatyka - sala 233
19:05-20:35 – biologia – sala 18
Semestr III + IV
15:45-17:15 – informatyka - sala 233
17:25-18:55 – biologia - sala 18
19:05-20:35 – chemia - sala 16


wróć


Terminy Egzaminów w Gimnazjum dla Dorosłych w Zduńskiej Woli

17 maja 2013

data egzaminu: 05.06.2013
sem I+II
Egz. pisemny + ustny: 16:00-18:25 - język polski K. Kardacka
Egz. ustny: 18:30-20:05 - chemia K. Papkalla
sem III
Egz. pisemny + ustny: 16:00-18:25 - matematyka E. Sobocińska
Egz. pisemny + ustny: 18:30-20:05 - język polski K. Kardacka


data egzaminu: 07.06.2013
sem I+II
Egz. pisemny + ustny: 16:00-17:35 - język angielski P. Oleszczak
Egz. ustny: 17:40-18:25 - fizyka J. Swędrak
Egz. ustny: 18:30-20:05 - WOS K.Patora-Warsz
sem III
Egz. ustny: 16:00-17:35 - fizyka J. Swędrak
Egz. pisemny + ustny: 17:40-18:25 - matematyka E. Sobocińska
Egz. pisemny + ustny:18:30-20:05 - język angielski P. Oleszczak


data egzaminu: 12.06.2013
sem I+II
Egz. ustny: 16:00-17:35 - historia M. Potoniec
Egz. ustny: 17:40 -19:15 - geografia M. Stupski
Egz. ustny: 19:20 -20:05 - biologia A. Stykała
sem III
Egz. ustny: 16:00-17:35 - chemia K. Papkalla
Egz. ustny: 17:40-18:25 -historia M. Potoniec
Egz. ustny:18:30 -19:15 - biologia A. Stykała
Egz. ustny: 19:20 -20:05 - geografia M. Stupski


data egzaminu: 14.06.2013
sem I+II
Egz. ustny: 16:00-17:35 - historia M. Potoniec
Egz. pisemny + ustny: 17:40-20:05 - matematyka E. Sobocińska
sem III
Egz. ustny: 16:00 -17:35 - geografia M. Stupski
Egz. ustny: 17:40 -18:25 - historia M. Potoniec
Egz. ustny:18:30 - 20:05 - WOS K.Patora-Warsz


data egzaminu: 08.06.2013
IV sem
Egz. ustny: 8:00 - 9:35 - historia + WOS - K.Patora-Warsz
Egz. pisemny + ustny: 9:40 -11:25 - język polski I.Kamińska
Egz. pisemny + ustny: 11:30-13:10 - matematyka E. Sobocińska
Egz. pisemny + ustny: 13:15-14:00 - język angielski M. Grącka
Egz. ustny: 14:05-15:40 - geografia M. Stupski

V+VI sem
Egz. pisemny + ustny: 8:00- 9:35 - język angielski M. Grącka
Egz. ustny: 9:40-11:25 - historia K.Patora-Warsz
Egz. pisemny + ustny: 11:30-14:00 - język polski I.Kamińska
Egz. pisemny + ustny: 14:05-15:40 - matematyka E. Sobocińska


data egzaminu: 15.06.2013
IV sem
Egz. ustny: 8:00- 9:35 - fizyka J. Swędrak
Egz. ustny: 9:40-11:25 - chemia K. Papkalla
Egz. ustny: 11:30-13:10 - biologia A. Stykała
Egz. pisemny + ustny: 13:15-14:50 - język angielski M. Grącka
Egz. ustny: 14:55-15:40- WOS K.Patora-Warsz

V+VI sem
Egz. pisemny + ustny: 8:00- 9:35 - matematyka E. Sobocińska
Egz. pisemny + ustny: 9:40-11:25 - język angielski M. Grącka
Egz. ustny: 11:30-13:10 - historia K.Patora-Warsz
Egz. pisemny + ustny: 13:15-15:40 - język polski I.Kamińska

wróć


Po długim weekendzie ostatni miesiąc nauki

06 maja 2013

długi weekned majowy 2013 w zespole szkół dr Piontek

wróć


Długi weekend

26 kwietnia 2013

długi weekned majowy 2013
Cóż za wspaniały poranek! Piękna pogoda i zasłużony odpoczynek po niezwykle wymagającym i stresującym tygodniu. Nauczyciele i dyrekcja zaocznego Gimnazjum dla Dorosłych dr Piontek życzą wszystkim świeżo upieczonym absolwentom Gimnazjum zasłużonego odpoczynku i słonecznej, gorącej aury.

wróć


język obcy nowożytny – 25 kwietnia 2013 r. (czwartek)

Egzamin gimnazjalny 2013 języki obce
Sprawdzian z języków obcych zakończył 3-dniową sesję egzaminacyjną. Niezmiernie intensywny tydzień dla słuchaczy Gimnazjum dla Dorosłych dr Piontek minął pod znakiem ciężkiej pracy, ale niewątpliwie był też satysfakcjonujący.
Nasi słuchacze klas III tym samym zakończyli naukę na poziomie gimnazjalnym. Przekazanie przez okręgową komisję egzaminacyjną zaświadczeń do szkół: z egzaminu gimnazjalnego przeprowadzanego w kwietniu i czerwcu – 21 czerwca 2013 r. (data wydania zaświadczenia: 28 czerwca 2013 r.).
Sprawdź jak Ci poszło na egzaminie:

wróć


część matematyczno-przyrodnicza – 24 kwietnia 2013 r. (środa)

Egzamin gimnazjalny 2013 część matematyczno-przyrodnicza
Kolejny dzień zakończony sukcesem. Zadania w opinii naszych słuchaczy były stosunkowo łatwe i nie obawiają się przyszłych wyników. Trzymamy kciuki oby tak dalej. Jutro ostatni już dzień egzaminów pisemnych. Oby przeszedł równie łatwo jak dotychczasowe dni.
Sprawdź jak Ci poszło na egzaminie:

wróć


część humanistyczna – 23 kwietnia 2013 r.(wtorek)

Egzamin gimnazjalny 2013 część humanistyczna
Dzisiaj, ponad 80 słuchaczy zaocznego Gimnazjum dla Dorosłych dr Piontek zdawało egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z języka polskiego.
Dyrekcja Zespołu Szkół dr Piontek wraz z nauczycielami życzy wszystkim uczniom jak najlepszych wyników.
Sprawdź jak Ci poszło na egzaminie:

wróć


Egzamin gimnazjalny 2013

Egzamin gimnazjalny 2013
część humanistyczna – 23 kwietnia 2013 r.(wtorek)
9.00 - egzamin z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie
11.00 - egzamin z zakresu języka polskiego
część matematyczno-przyrodnicza – 24 kwietnia 2013 r. (środa)
9.00 - egzamin z zakresu przedmiotów przyrodniczych (biologia, chemia, fizyka, geografia)
11.00 - egzamin z zakresu matematyki
język obcy nowożytny – 25 kwietnia 2013 r. (czwartek)
9.00 - egzamin na poziomie podstawowym
11.00 - egzamin na poziomie rozszerzonym

wróć


Naprawiono telefon stacjonarny w Bełchatowie

16 kwietnia 2013

Numer 44 633 08 78 znów działa. Wszystkich jeszcze raz serdecznie przepraszamy za powstałe wcześniej komplikacje.

wróć


Uszkodzony telefon stacjonarny w Bełchatowie

4 kwietnia 2013

Wszystkie osoby, które potrzebują kontaktu ze szkołą prosimy o wybranie numeru 501 579 593, za niedogodnośc przepraszamy.

wróć


Święta Wielkanocne

28 marca 2013

Życzenia Świąteczne

wróć


Terminy egzaminu gimnazjalnego

21 marca 2013

  • część humanistyczna – 23 kwietnia 2013 r.(wtorek)
  • część matematyczno-przyrodnicza – 24 kwietnia 2013 r. (środa)
  • język obcy nowożytny – 25 kwietnia 2013 r. (czwartek)
Przekazanie przez okręgową komisję egzaminacyjną zaświadczeń do szkół: z egzaminu gimnazjalnego przeprowadzanego w kwietniu i czerwcu – 21 czerwca 2013 r. (data wydania zaświadczenia: 28 czerwca 2013 r.).

wróć


Koniec ferii
narty

3 marca 2013

Oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego za nami, jednak ciągle jeszcze jesteśmy pełni wspomnień wspaniałych przeżyć. Mamy nadzieję, że wszyscy nasi słuchacze dobrze odpoczęli i że ze wzmożoną siłą zabiorą się za naukę. Szczególnie kibicujemy naszym przyszłym absolwentom. Do egzaminu gimnazjalnego zostało już tylko dwa miesiące.

wróć


Przed nami 2 tygodnie odpoczynku
narty

9 luty 2013

Przed nami 2 tygodnie ferii i odpoczynku. Wszystkim naszym słuchaczom, życzymy wspaniałych wyjazdów, niezapomnianych przeżyć i małych kolejek do wyciągów.

wróć