facebook
DR PIONTEK zaoczne szkoły dla dorosłych: zaoczne liceum dla dorosłych Łódź, zaoczne liceum dla dorosłych Bełchatów, zaoczne liceum dla dorosłych Zduńska Wola. W nauczaniu wiedziemy prym więcej @ piontek.edu.pl 2015-01-16

ARCHIWUM

Aktualności Liceum dla Dorosłych

wydarzenia w szkołach w Łodzi, Bełchatowie, Zduńskiej Woli; terminy, relacje, przykładowe rozwiązania egzaminów maturalnych i semestralnych


Święta Bożego Narodzenia

17 grudnia 2014

Na Święta Bożego Narodzenia dr Piontek wraz z Kadrą życzy tyle prezentów ile igieł na choince

przerwa bożonarodzeniowa

od 20.12.2014 r. do 06.01.2015 r.

wróć do góry




Szanujmy polskie zwyczaje: Barbórka

4 grudnia 2014

górnik

Dawna pisownia Barburka to Dzień Górnika – tradycyjne polskie święto górnicze, świętowane także przez osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem innych paliw kopalnych i geologów. W dniu 4 grudnia, w dniu św. Barbary, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy, święto obchodzone nie tylko na Śląsku jak przyjęło się potocznie uważać, ale również m.in.: w Bełchatowie (KWB Bełchów), czy w Lublinie (KGHM).
Poranną mszą w kościele lub w cechowni, przy figurze św. Barbary rozpoczynają się huczne obchody święta. Następnie orkiestra górnicza maszeruje grając m.in. swój hymn w osiedlach zamieszkanych przez górników i ich rodziny (np. familok) oraz pod domami dyrekcji. Odbywają się uroczyste akademie oraz spotkania. Z okazji tego dnia organizowane są również: koncerty, występy artystyczne, zabawy oraz bale, w których uczestniczą całe rodziny górnicze.

Karczmy piwne

W dniach poprzedzających to święto organizowane są tzw. karczmy piwne, w których biorą udział górnicy oraz osoby związane z górnictwem (emeryci, pracownicy firm kooperujących z kopalniami, naukowcy z wydziałów górniczych wyższych uczelni oraz osoby tam studiujące). Karczmy piwne przeznaczone dla dozoru górniczego organizowane są przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG). Odpowiednikiem karczmy piwnej są organizowane dla kobiet tzw. combry babskie.

źródło: pl.wikipedia.org


wróć do góry




Szanujmy polskie zwyczaje: Andrzejki

25 listopada 2014

lanie wosku

To wieczór wróżb odprawianych w wigilię dnia świętego Andrzeja z 29 na 30 listopada (niegdyś kultywowany przez niezamężne dziewczyny). Dziś jest okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Pierwsza wzmianka literacka o święcie pojawia się już w 1557 roku.

Najpopularniejsze wróżby:

Indywidualne

- Dziewczyny wysiewały w garnkach lub na skrawku pola ziarna lnu i konopi, które zagrabiano męskimi spodniami, w nadziei, że sprowadzi to do domu kandydata na męża (Kresy Wschodnie).
- Jeśli dziewczyna pościła przez cały dzień i modliła się do świętego Andrzeja, to we śnie mógł ukazać się jej przyszły ukochany (powszechne).
- Jeśli ucięta przez pannę w dniu świętego Andrzeja gałązka wiśni lub czereśni zakwitła w wigilię Bożego Narodzenia, dziewczyna mogła liczyć na rychłe pójście za mąż (powszechne).

Zbiorowe

- Cień rzucany przez figurę odlaną z wosku.
- Losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu np. listek oznaczał staropanieństwo, obrączka lub wstążka z czepka – bliski ślub, różaniec – stan zakonny.
- Wylewanie wosku na zimną wodę (często przez ucho od klucza) i wróżenie z kształtu zastygłej masy lub rzucanego przez nią cienia sylwetki przyszłego wielbiciela, akcesoriów związanych z jego zawodem itp. (zob. też ceromancja).
- Ustawianie od ściany do progu jeden za drugim butów zgromadzonych panien: ta której but pierwszy dotarł do progu miała jako pierwsza wyjść za mąż.
- Strona od której zaszczekał pies miała być tą, z której nadejdzie przyszły oblubieniec.
- Dziewczyny rzucały psu kulki z ciasta oznaczające wybranych chłopców i czekały, którą zje jako pierwszą.
- Panny ustawiały się w koło i wpuszczały do środka gąsiora z zawiązanymi oczami; dziewczyna do której gąsior najpierw podszedł (albo skubnął) – jako pierwsza miała wyjść za mąż (wróżba znana na Kujawach i w Małopolsce).
- Dziewczyny kładły na ławie placki posmarowane tłuszczem i sprowadzały psa; ta dziewczyna, której placek został najpierw zjedzony jako pierwsza miała wyjść za mąż (wróżba znana na Mazowszu).
- Uczestnicy zabawy pisali imiona na dwóch kartkach: imiona dziewczyn na jednej, a chłopców na drugiej. Potem dziewczyna przekłuwała z czystej strony kartkę z imionami chłopców tak, by ich nie widzieć. Dziewczyna miała potem wyjść za mąż za chłopca o imieniu, które przekłuła. Chłopcy natomiast przekłuwali kartkę z imionami dziewczyn. (wróżba nowoczesna, znana w całej Polsce)

źródło: pl.wikipedia.org


wróć do góry




Dziady - słowiańskie Helloween?

2014-10-29

Dziady (biał. Дзяды) – przedchrześcijański obrzęd zaduszny, którego istotą było "obcowanie żywych z umarłymi", a konkretnie nawiązywanie relacji z duszami przodków (dziadów), okresowo powracającymi do swych dawnych siedzib. Celem działań obrzędowych było pozyskanie przychylności zmarłych, których uważano za opiekunów w sferze płodności i urodzaju. Nazwa "dziady" używana była w poszczególnych gwarach głównie na terenach Białorusi, Polesia, Rosji i Ukrainy (niekiedy także na obszarach pogranicznych, np. Podlasie, Obwód smoleński, Auksztota), jednak pod różnymi innymi nazwami (pominki, przewody, radecznica, zaduszki) bardzo zbliżone praktyki obrzędowe funkcjonowały powszechnie wśród Słowian i Bałtów, a także w wielu kulturach europejskich, a nawet pozaeuropejskich.

Dziady - słowiańskie Helloween

W tradycji słowiańskiej święta zaduszne przypadały od trzech do sześciu razy w roku – w zależności od danego regionu. Najważniejsze obrzędy obchodzono:
- wiosną: wiosenne święto zmarłych obchodzone w okolicach 2 V (zależnie od faz księżyca).
- jesienią: Dziady obchodzone w noc z 31 X na 1 XI, zwane też Nocą Zaduszkową, będące przygotowaniem do jesiennego święta zmarłych, obchodzonego w okolicach 2 XI (zależnie od faz księżyca).

Obrzędy:
W ramach obrzędów dziadów przybywające na "ten świat" dusze należało ugościć, aby zapewnić sobie ich przychylność i jednocześnie pomóc im w osiągnięciu spokoju w zaświatach. Podstawową formą obrzędową było karmienie i pojenie dusz (np. miodem, kaszą, jajkami, kutią i wódką) podczas specjalnych uczt przygotowywanych w domach lub na cmentarzach (bezpośrednio na grobach). Charakterystycznym elementem tych uczt było to, iż spożywający je domownicy zrzucali lub ulewali części potraw i napojów na stół, podłogę lub grób z przeznaczeniem dla dusz zmarłych.
W niektórych rejonach przodkom należało jednak także zapewnić możliwość wykąpania się (na tę okoliczność przygotowywano saunę) i ogrzania. Ten ostatni warunek spełniano rozpalając ogniska, których funkcja tłumaczona jest niekiedy również inaczej. Miały one oświetlać drogę wędrującym duszom, tak by nie zabłądziły i mogły spędzić tę noc wśród bliskich. Pozostałością tego zwyczaju są współczesne znicze zapalane na grobach. Ogień - zwłaszcza ten rozpalany na rozstajnych drogach - mógł mieć jednak również inne znaczenie. Chodziło o to, by uniemożliwić wyjście na świat demonom (duszom ludzi zmarłych nagłą śmiercią, samobójcom, topielcom itp.), które - jak wierzono - przejawiały w tym okresie wyjątkowa aktywność. W pewnych regionach Polski, np. na Podhalu w miejscu czyjejś gwałtownej śmierci każdy przechodzący miał obowiązek rzucić gałązkę na stos, który następnie co roku palono.
Szczególną rolę w obrzędach zadusznych odgrywali żebracy, których w wielu rejonach nazywano również dziadami. Ta zbieżność nazw nie była przypadkowa, ponieważ w wyobrażeniach ludowych wędrowni dziadowie-żebracy postrzegani byli jako postacie mediacyjne i łącznicy z "tamtym światem". Dlatego zwracano się do nich z prośbą o modlitwy za dusze zmarłych przodków, w zamian ofiarowując jedzenie (niekiedy specjalne pieczywo obrzędowe przygotowywane na tę okazję) lub datki pieniężne. Praktykowane w ramach obrzędów zadusznych przekazywanie jedzenia żebrakom interpretowane jest niekiedy jako forma karmienia dusz przodków, co potwierdza fakt, że w niektórych rejonach dawano im właśnie ulubione potrawy zmarłego.
Podczas tego święta obowiązywały liczne zakazy dotyczące wykonywania różnych prac i czynności, które mogłyby zakłócić spokój przebywających na ziemi dusz czy wręcz zagrozić im. Zakazywano min. głośnych zachowań przy stole i nagłego wstawania (co mogłoby wystraszyć dusze), sprzątania ze stołu po wieczerzy (żeby dusze mogły się pożywić), wylewania wody po myciu naczyń przez okno (aby nie oblać przebywających tam dusz) palenia w piecu (tą drogą - jak wierzono - dusze niekiedy dostawały się do domu) czy szycia, tkania lub przędzenia (żeby nie przyszyć lub uwiązać duszy, która nie mogłaby wrócić na "tamten świat").

źródło pl.wikipedia.org

wróć do góry




Dzień Edukacji Narodowej

2014-10-14

Dzień Edukacji Narodowej

Dyrekcja Liceum dla Dorosłych w Łodzi, Bełchatowie i Zduńskiej Woli codziennie życzy:

  • wszystkim uczniom i słuchaczom - wspaniałych wyników, zdanych egzaminów, znalezienia dobrze płatnej pracy i spełnienia marzeń,
  • nauczycielom - wysokich pensji, satysfakcji zawodowej i uśmiechu na ustach.

A z okazji Dnia Edukacji Narodowej przedniego święta i dobrej zabawy.

wróć do góry




Light Move Festiwal

2014-10-10

wróć do góry




Rozpoczęliśmy zajęcia, OSTATNIE WOLNE MIEJSCA

2014-10-03

rekrutacja 2014

Nie czekaj, zapisz się już dziś, rozpoczęliśmy realizację materiału obowiązkowego, niezwykle przydatnego w przyszłym egzamine maturalnym. Dzięki doświadczonej kadrze sprawimy, że nauka stanie się łatwa!!! i nie będzie wymagała od Ciebie dużego nakładu pracy.

wróć do góry




Rozpoczynamy zajęcia

2014-09-17

rekrutacja 2014

Rozpoczynamy zajęcia w szkołach:

  • w Bełchatowie - 18 września 2014 roku,
  • w Łodzi - 23 września 2014 roku,
  • w Zduńskiej Woli - 26 września 2014 roku.

Uwaga uczniowie ostatniej klasy. Do 30 września zobowiązani są do wypełnienia deklaracji przystąpienia do matury maj 2015. Uczniowie, którzy przystępowali już do matury mają obowiązek uczynienia tego do 7 lutego 2015 roku.

Dyrekcja życzy wszystkim uczniom przyjemnej nauki i doskonałych wyników.

wróć do góry




Już jutro 1 IX, nie zwlekaj - ZAPISZ SIĘ JUŻ TERAZ!!!

2014-08-31

rekrutacja 2014/15

wróć do góry




Warto Poprawić Swoją Pozycję Zawodową

2014-08-24

rekrutacja 2014/15

wróć do góry




Zapraszamy Do Szkół

2014-08-15

rekrutacja 2014

Rozpoczynamy rekrutacje w liceach zaocznych i wieczorowych. Aby zapisać się do szkoły dla dorosłych należy udać się osobiście ze świadectwem ukończenia poprzedniej szkoły lub z indeksem i wypełnić na miejscu formularz przyjęć. Osoby, które chcą zapisać się przez internet proszone są o wydrukowanie formularza, który znajduje się na poszczególnych stronach szkół i wysłanie go pocztą - listem poleconym wraz ze świadectwem ukończenia klasy niższej lub poprzedniej szkoły.

wróć do góry




Wakacje 2014

2014-06-28

wakacje 2014

Dyrekcja Zespołu Szkół dr Piontek życzy słuchaczom i pracownikom naszych szkół wybornych wakacji i miłego odpoczynku.

UWAGA w związku z okresem wakacyjnym nastąpiła zmiana godzin pracy sekretariatów w Łodzi, Bełchatowie i Zduńskiej Woli. Sekretariaty pracują od 9:00 do 15:00. W osobnych komunikatach będziemy podawać termin urlopów.

wróć do góry




Wyniki Egzaminu Maturalnego

2014-06-27

wyniki egzaminu maturalnego

Data wydania zaświadczenia : 27 czerwca 2014 r. po gdzinie 12:00

wróć do góry




Harmonogram Egzaminów Semestralnych Czerwiec 2014r.
Liceum dla Dorosłych Zduńska Wola

2014-05-28

egzaminy semestralne czerwiec 2014 Zduńska Wola

II semestr

07 czerwca 2014r. (sobota) godzina 8:00 - 9:35 - język angielski - sala 6
07 czerwca 2014r. (sobota) godzina 9:40 - 11:15 - język angielski - sala 6
07 czerwca 2014r. (sobota) godzina 11:20 - 12:05 - język polski - sala 7
07 czerwca 2014r. (sobota) godzina 12:15 - 13:00 - matematyka - sala 12
07 czerwca 2014r. (sobota) godzina 13:05 - 13:50 - matematyka - sala 3
07 czerwca 2014r. (sobota) godzina 13:50 - 14:40 - matematyka - sala 3
07 czerwca 2014r. (sobota) godzina 14:45 - 16:20 - geografia - sala 24
14 czerwca 2014r. (sobota) godzina 8:00 - 9:35 - podstawy przedsiębiorczości - sala 6
14 czerwca 2014r. (sobota) godzina 9:40 - 11:15 - historia - sala 12
14 czerwca 2014r. (sobota) godzina 11:20 - 12:05 - biologia - sala 24
14 czerwca 2014r. (sobota) godzina 12:15 - 13:00 - biologia - sala 24
14 czerwca 2014r. (sobota) godzina 13:05 - 13:50 - informatyka
14 czerwca 2014r. (sobota) godzina 13:50 - 14:40 - język polski - sala 7
14 czerwca 2014r. (sobota) godzina 14:45 - 16:20 - fizyka - sala 16

IV semestr

07 czerwca 2014r. (sobota) godzina 8:00 - 9:35 - język polski - sala 7
07 czerwca 2014r. (sobota) godzina 9:40 - 11:15 - język polski - sala 7
07 czerwca 2014r. (sobota) godzina 11:20 - 13:50 - matematyka - sala 3
07 czerwca 2014r. (sobota) godzina 13:55 - 14:40 - biologia - sala 8
07 czerwca 2014r. (sobota) godzina 14:45 - 16:20 - biologia - sala 8
14 czerwca 2014r. (sobota) godzina 8:00 - 9:35 - język angielski - sala 15
14 czerwca 2014r. (sobota) godzina 9:40 - 11:15 - biologia - sala 3
14 czerwca 2014r. (sobota) godzina 11:20 - 13:50 - historia - sala 23
14 czerwca 2014r. (sobota) godzina 13:55 - 14:40 - historia - sala 23
14 czerwca 2014r. (sobota) godzina 14:45 - 16:20 - język polski - sala 7

UWAGA, jeśli słuchacz nie przybył na któryś z wyznaczonych terminów, proszony jest niezwłoczny kontakt z sekretariatem w celu wyznaczenia nowego terminu egzaminu.

wróć do góry




Harmonogram Egzaminów Semestralnych (Ustnych) Czerwiec 2014r.
Liceum dla Dorosłych Łódź

2014-05-21

egzaminy semestralne ustne maj 2014 Łódź

I semestr

03 czerwca 2014r.(wtorek) godzina 16:00 - język polski - sala 114
03 czerwca 2014r. (wtorek) godzina 16:00 - historia - sala 113
03 czerwca 2014r. (wtorek) godzina 16:00 - geografia - sala 2
03 czerwca 2014r. (wtorek) godzina 16:00 - biologia - sala 115
04 czerwca 2014r. (środa) godzina 16:00 - język angielski - sala 1
04 czerwca 2014r. (środa) godzina 16:00 - matematyka - sala 18
05 czerwca 2014r. (czwartek) godzina 16:00 - fizyka - sala 15
05 czerwca 2014r. (czwartek) godzina 16:00 - chemia - sala 2
05 czerwca 2014r. (czwartek) godzina 16:00 - informatyka - sala 233

II semestr

03 czerwca 2014r.(wtorek) godzina 16:00 - język polski - sala 16
03 czerwca 2014r. (wtorek) godzina 16:00 - historia - sala 113
03 czerwca 2014r. (wtorek) godzina 16:00 - geografia - sala 2
03 czerwca 2014r. (wtorek) godzina 16:00 - biologia - sala 115
04 czerwca 2014r. (środa) godzina 16:00 - język angielski - sala 2
04 czerwca 2014r. (środa) godzina 16:00 - matematyka - sala 15
10 czerwca 2014r. (wtorek) godzina 16:00 - fizyka - sala 18
10 czerwca 2014r. (wtorek) godzina 16:00 - podstawy przedsiębiorczości - sala 16
10 czerwca 2014r. (wtorek) godzina 16:00 - informatyka - sala 233

III semestr

03 czerwca 2014r.(wtorek) godzina 16:00 - język polski - sala 114
03 czerwca 2014r. (wtorek) godzina 16:00 - biologia - sala 115
04 czerwca 2014r. (środa) godzina 16:00 - język angielski - sala 1
04 czerwca 2014r. (środa) godzina 16:00 - matematyka - sala 18
05 czerwca 2014r. (czwartek) godzina 16:00 - historia i WOS - sala 114
10 czerwca 2014r. (wtorek) godzina 16:00 - podstawy przedsiębiorczości - sala 16

IV semestr

03 czerwca 2014r. (wtorek) godzina 16:00 - biologia - sala 115
04 czerwca 2014r. (środa) godzina 16:00 - język angielski - sala 2
04 czerwca 2014r. (środa) godzina 16:00 - matematyka - sala 18
05 czerwca 2014r. (czwartek) godzina 16:00 - język polski - sala 16
05 czerwca 2014r. (czwartek) godzina 16:00 - historia - sala 114

V semestr

03 czerwca 2014r.(wtorek) godzina 16:00 - język polski - sala 114
04 czerwca 2014r. (środa) godzina 16:00 - język angielski - sala 1
04 czerwca 2014r. (środa) godzina 16:00 - matematyka - sala 18
05 czerwca 2014r. (czwartek) godzina 16:00 - WOS - sala 114

UWAGA, jeśli słuchacz nie przybył na któryś z wyznaczonych terminów, proszony jest niezwłoczny kontakt z sekretariatem w celu wyznaczenia nowego terminu egzaminu.

wróć do góry




Harmonogram Egzaminów Semestralnych Maj/Czerwiec 2014r.
Liceum dla Dorosłych Bełchatów

2014-05-16

egzaminy semestralne maj/czerwiec 2014 Bełchatów

I semestr

24.05.2014r. (sobota) godzina 12:00 - język rosyjski - pisemny, sala E8
30.05.2014r. (piątek) godzina 18:00 - język angielski - pisemny, sala E9
06.06.2014r. (piątek) godzina 17:10 - matematyka - pisemny, sala E9
07.06.2014r. (sobota) godzina 12:00 - język angielski - ustny, sala E14
07.06.2014r. (sobota) godzina 12:00 - matematyka - ustny, sala E11
13.06.2014r. (piątek) godzina 15:30 - geografia - ustny, sala E8
13.06.2014r. (piątek) godzina 16:30 - biologia - ustny, sala E9
14.06.2014r. (sobota) godzina 10:00 - informatyka - ustny, sala E37
14.06.2014r. (sobota) godzina 11:15 - język polski - pisemny, sala E9
14.06.2014r. (sobota) godzina 13:00 - język rosyjski - ustny, sala E8
16.06.2014r. (poniedziałek) godzina 15:30 - język polski - ustny, sala E9
16.06.2014r. (poniedziałek) godzina 15:30 - historia - ustny, sala E12

II semestr

07.06.2014r. (sobota) godzina 9:30 - matematyka - pisemny, sala E14
07.06.2014r. (sobota) godzina 11:15 - język angielski - pisemny, sala E14
07.06.2014r. (sobota) godzina 11:15 - język rosyjski - pisemny, sala E8
10.06.2014r. (wtorek) godzina 15:00 - matematyka - ustny, sala E14
12.06.2014r. (czwartek) godzina 15:30 - fizyka - ustny, sala E9
12.06.2014r. (czwartek) godzina 17:00 - WOS - ustny, sala E14
13.06.2014r. (piątek) godzina 15:30 - język angielski - ustny, sala E14
13.06.2014r. (piątek) godzina 15:30 - biologia - ustny, sala E9
14.06.2014r. (sobota) godzina 12:00 - język rosyjski - ustny, sala E8
14.06.2014r. (sobota) godzina 13:00 - język polski - pisemny, sala E14
16.06.2014r. (poniedziałek) godzina 15:30 - język polski - ustny, sala E9
16.06.2014r. (poniedziałek) godzina 15:30 - historia - ustny, sala E12
17.06.2014r. (wtorek) godzina 15:30 - chemia - ustny, sala E14

III semestr

17.05.2014r. (sobota) godzina 8:00 - język angielski - pisemny, sala E11
31.05.2014r. (sobota) godzina 8:00 - język rosyjski - pisemny, sala E8
07.06.2014r. (sobota) godzina 11:30 - matematyka - pisemny, sala E11
07.06.2014r. (sobota) godzina 13:00 - język angielski - ustny, sala E12
10.06.2014r. (wtorek) godzina 15:00 - matematyka - ustny, sala E14
13.06.2014r. (piątek) godzina 15:30 - biologia - ustny, sala E9
14.06.2014r. (sobota) godzina 9:40 - język polski - pisemny, sala E11
14.06.2014r. (sobota) godzina 12:00 - język rosyjski - ustny, sala E8
16.06.2014r. (poniedziałek) godzina 15:30 - język polski - ustny, sala E9
16.06.2014r. (poniedziałek) godzina 15:30 - historia - ustny, sala E12

IV semestr

07.06.2014r. (sobota) godzina 8:00 - matematyka - pisemny, sala E12
07.06.2014r. (sobota) godzina 13:00 - język angielski - pisemny, sala E12
10.06.2014r. (wtorek) godzina 15:00 - matematyka - ustny, sala E14
13.06.2014r. (piątek) godzina 15:30 - język angielski - ustny, sala E8
13.06.2014r. (piątek) godzina 15:30 - biologia - ustny, sala E9
14.06.2014r. (sobota) godzina 8:00 - język polski - pisemny, sala E12
16.06.2014r. (poniedziałek) godzina 15:30 - język polski - ustny, sala E9
16.06.2014r. (poniedziałek) godzina 15:30 - historia - ustny, sala E12

V semestr

24.05.2014r. (sobota) godzina 12:00 - język rosyjski - pisemny, sala E8
30.05.2014r. (piątek) godzina 19:00 - język angielski - pisemny, sala E13
06.06.2014r. (piątek) godzina 17:10 - matematyka - pisemny, sala E9
07.06.2014r. (sobota) godzina 11:30 - matematyka - ustny, sala E11
07.06.2014r. (sobota) godzina 12:00 - język angielski - ustny, sala E13
10.06.2014r. (wtorek) godzina 16:00 - język polski - pisemny, sala E13
11.06.2014r. (środa) godzina 15:30 - język polski - ustny, sala E13
14.06.2014r. (sobota) godzina 12:00 - język rosyjski - ustny, sala E8
14.06.2014r. (sobota) godzina 12:00 - technologia informacji - ustny, sala E37

VI semestr

PATRZ HARMONOGRAM EGZAMINÓW MATURALNYCH


UWAGA, jeśli słuchacz nie przybył na któryś z wyznaczonych terminów, proszony jest niezwłoczny kontakt z sekretariatem w celu wyznaczenia nowego terminu egzaminu.

wróć do góry




Arkusz Egzaminu Maturalnego Maj 2014: Język Rosyjski

2014-05-15


Tym samym zakończyliśmy cykl prezentacji arkuszy maturalnych przedmiotów obowiązkowych maj 2014. Wszystkim życzymy sukcesów.

Przekazanie przez okręgowe komisje egzaminacyjne do szkół świadectw dojrzałości i aneksów do świadectw dojrzałości z egzaminów w maju: 27 czerwca 2014 r.

wróć do góry




Arkusz Egzaminu Maturalnego Maj 2014: Język Niemiecki

2014-05-13

wróć do góry




Harmonogram Egzaminów Semestralnych (Pisemnych) Maj 2014r.
Liceum dla Dorosłych Łódź

2014-05-10

egzaminy semestralne pisemne maj 2014 Łódź

I semestr

20 maja 2014r. (wtorek):
15:45 język polski - sala 114
17:25 informatyka - sala 233/ historia - sala 113
21 maja 2014r. (środa):
15:45 matematyka - sala 18
17:25 język angielski - sala 11
27 maja 2014r. (wtorek):
15:45 geografia - sala 2
17:25 biologia - sala 115
19:05 fizyka - sala nr 18

II semestr

20 maja 2014r. (wtorek):
15:45 historia - sala 113
17:25 język polski - sala 26
21 maja 2014r. (środa):
17:25 język angielski - sala 2
19:05 podstawy przedsiębiorczości - sala nr 18
22 maja 2014r. (czwartek):
15:45 informatyka - sala 233
17:25 matematyka - sala 15
27 maja 2014r. (wtorek):
15:45 geografia - sala 2
17:25 biologia - sala 115
19:05 fizyka - sala nr 18

III semestr

20 maja 2014r. (wtorek):
15:45 biologia - sala 115
17:25 matematyka - sala 18
19:05 język polski - sala 114
21 maja 2014r. (środa):
15:45 język angielski - sala 1
17:25 historia i WOS - sala 26
19:05 podstawy przedsiębiorczości - sala nr 18

IV semestr

20 maja 2014r. (wtorek):
17:25 biologia - sala 115
19:05 język polski - sala 16
22 maja 2014r. (czwartek):
15:45 język angielski - sala 2
17:25 matematyka - sala 18
19:05 historia - sala nr 26

V semestr

20 maja 2014r. (wtorek):
15:45 matematyka - sala 18
17:25 język polski - sala 114
22 maja 2014r. (czwartek):
17:25 WOS - sala 26
19:05 język angielski - sala nr 1

VI semestr

PATRZ HARMONOGRAM EGZAMINÓW MATURALNYCH


UWAGA, jeśli słuchacz nie przybył na któryś z wyznaczonych terminów, proszony jest niezwłoczny kontakt z sekretariatem w celu wyznaczenia nowego terminu egzaminu.

wróć do góry




Arkusz Egzaminu Maturalnego Maj 2014: Język Angielski

2014-05-07

Egzamin Maturalny dla Dorosłychl 2014 angielski

Egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym jak zwykle podzielony był na kilka części.

Pierwsza dotycząca rozumienie ze słuchu to trzy opowiadania: o gadżecie, który pozwala zrozumieć emocje psa; o niepełnosprawnym alpiniście; o doświadczeniach osób chcący wynająć mieszkanie.

Część dotycząca rozumienia tekstu pisanego, także podzielona była na 3 opowiadania: powstanie w Londynie teatru szekspirowskiego; o dziewczynie, która uratowała delfina przed kłusownikami; o powstaniu powieści Jane Austin „Duma i uprzedzenie”.

Część sprawdzająca swobodną wypowiedź pisemną ograniczała się do napisania wiadomości dla kolegi z kursu języka angielskiego i listu do kolegi z Anglii.

wróć do góry




Arkusz Egzaminu Maturalnego Maj 2014: Matematyka

2014-05-06

Egzamin Maturalny dla Dorosłychl 2014 matematyka

Matura na poziomie podstawowym z matematyki trwała 170 minut. Najwyżej punktowane były zadania otwarte. Podczas egzaminu uczniowie mogli korzystać z zestawu wzorów matematycznych i z prostego kalkulatora. Nasi maturzyści ocenili egzamin jako "wymagający", ale do napisania.

wróć do góry




Arkusz Egzaminu Maturalnego Maj 2014: Język Polski

2014-05-05

Egzamin Maturalny dla Dorosłychl 2014 język polski

Egzaminem z języka polskiego uczniowie klas maturalnych rozpoczęli swoje ostatnie egzaminy w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych DR PIONTEK. Tym razem zmierzyli się z "Potopem" Henryka Sienkiewicza i "Weselem" Stanisława Wyspiańskiego.

Maturzyści podczas egzaminu mieli przedstawić stanowiska bohaterów "Wesela" Wyspiańskiego wobec możliwości wybuchu powstania oraz zachowanie Andrzeja Kmicica podczas spotkania z księciem Bogusławem w "Potopie" Sienkiewicza.

Jeden z dwóch tematów do wyboru dotyczył zachowania i stanów emocjonalnych bohaterów cytowanego w arkuszu egzaminacyjnym fragmentu "Potopu" Henryka Sienkiewicza. Fragment ten opisywał przybycie Andrzeja Kmicica do księcia Bogusława Radziwiłła. Maturzyści, którzy wybrali drugi z tematów, musieli porównać stanowiska Gospodarza i Poety w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego wobec możliwości powstańczych Polaków oraz ich poglądy na poezję narodową. Rozwiązujący test na poziomie podstawowym musieli także m.in. odpowiedzieć na pytania do zamieszczonego w arkuszu tekstu o miłości, w którym cytowano fragmenty utworów Platona, Cypriana Kamila Norwida i ks. Jana Twardowskiego.

Dyrekcja wraz z Kadrą trzyma kciuki za wszystkich MATURZYSTÓW 2014.

wróć do góry




Dziś MATURA!!!

2014-05-05

dziś MATURA!!!

źródło: http://replygif.net

wróć do góry




Długi Weekend Majowy

2014-04-30

długi weekend majowy

Środa - ostatni dzień przed długim weekendem majowym. Piękna pogoda zachęca do odpoczynku i nabrania sił przed najważniejszym egzaminem w życiu. Nauczyciele i dyrekcja zaocznego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych życzą, by ten czas został przeznaczony na odprężenie, regeneracje i oczywiście powtórzenie materiału przed maturą ;-).

wróć do góry




Święta Wielkiej Nocy 2014

2014-04-17

Wielkanoc

wróć do góry




Prima Aprilis

2014-03-31

wróć do góry




Harmonogram Egzaminów Maturalnych Maj 2014

2014-03-25

Egzamin Maturalny dla Dorosłych; Matura dla Dorosłych

Przedmioty obowiązkowe na maturze:

  • 5 maja (poniedziałek) 9:00
    język polski poziom podstawowy
  • 6 maja (wtorek) 9:00
    matematyka poziom podstawowy

Jeden z języków obcych wcześniej wybrany w deklaracjach przystąpienia do matury:

  • 7 maja (środa) 9:00
    język angielski poziom podstawowy
  • 13 maja (wtorek) 9:00
    język niemiecki poziom podstawowy
  • 15 maja (czwartek) 9:00
    język rosyjski poziom podstawowy

Przedmioty dodatkowe wybrane przez naszych słuchaczy:

  • 7 maja (środa) 14:00
    język angielski poziom rozszerzony
  • 8 maja (czwartek) 9:00
    język polski poziom rozszerzony
  • 14 maja (środa) 9:00
    geografia poziom podstawowy, rozszerzony
  • 15 maja (czwartek) 9:00
    język rosyjski poziom podstawowy
  • 20 maja (wtorek) 14:00
    historia poziom podstawowy, rozszerzony


Przekazanie przez okręgowe komisje egzaminacyjne do szkół świadectw dojrzałości i aneksów do świadectw dojrzałości z egzaminów w maju: 27 czerwca 2014 r.


Egzamin maturalny w terminie poprawkowym:

  • część ustna - 25 - 29 sierpnia 2014 r.
  • część pisemna - 26 sierpnia 2014 r., godz. 9:00

wróć do góry




8 Marca - Dzień Kobiet

2014-03-07

Dzień Kobiet

wróć do góry




Szanujmy Polskie Zwyczaje: Tłusty Czwartek

2014-02-27

pączki na tłusty czwartek

W kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed wielkim postem, znany także jako zapusty. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce oraz w katolickiej części Niemiec, wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się.

Geneza tłustego czwartku sięga starożytności. Był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, szczególnie mięs oraz piciu wina, a zagryzkę stanowiły pączki przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną. Rzymianie obchodzili w ten sposób raz w roku tzw. tłusty dzień.

W specyficzny sposób obchodzono tłusty czwartek w Małopolsce. Nazywany on był wówczas combrowym czwartkiem. Według legendy nazwa pochodzi od nazwiska żyjącego w XVII wieku krakowskiego burmistrza Combra, złego i surowego dla kobiet mających swoje kramy i handlujących na krakowskim rynku. Mówiono: Pan Bóg wysoko a król daleko, któż nas zasłoni przed Combrem. Umarł on podobno w tłusty czwartek. W każdą rocznicę śmierci przekupki na targu urządzały więc huczną zabawę i tańce. Podczas zabawy zaczepiały przechodzących tamtędy mężczyzn, których zmuszały do tańca lub do oddawania wierzchniej odzieży w zamian za krzywdy, jakie wyrządził Combr.

Około XVI wieku w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej. Wyglądały one nadal nieco inaczej niż obecnie – w środku miały bowiem ukryty mały orzeszek lub migdał. Ten, kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem.

Niektórzy twierdzą, że idealny pączek jest lekko zapadnięty i ma jasną obwódkę dookoła – to świadczy o tym, że wypiekany był na świeżym oleju

źródło: pl.wikipedia.org


wróć do góry




Wspomnienia z Ferii Zimowych 2014

2014-02-24

Mimo początkowych problemów ze śniegiem,

Ferie zimowe 2014 widok na Śnieżkę

już po trzech dniach zapanowała zima

Ferie zimowe 2014 widok na stok

można było założyć narty

Ferie zimowe 2014 uczniowie

i świetnie bawić sie całą rodziną.

wróć do góry




Terminy Rozpoczęcia Zajęć w Poszczególnych Miastach

4 lutego 2014

Dyrekcja Liceum dla Dorosłych informuje, że zajęcia rozpoczynają się:

  • w Łodzi - 18 lutego 2014r.,
  • w Bełchatowie - 21 lutego 2014r.,
  • w Zduńskiej Woli - 22 lutego 2014r.

wróć do góry




Przed Nami 2 Tygodnie Odpoczynku
narty

16 stycznia 2014

Dla województwa łódzkiego ferie wyznaczone są przez Ministra właściwego do spraw Oświaty między 19 stycznia a 2 lutym. Wszystkim słuchaczom dyrekcja Zespołu Szkół DR PIONTEK życzy miłego odpoczynku i szalonej zabawy.

Osoby, które nie zgłosiły się na egzamin semestralny lub nie udało się zdać egzaminu proszone są o jak najszybszy kontakt z sekretariatem szkoły w celu wyznaczenia nowego terminu egzaminu.

wróć do góry




Zmiany w Deklaracjach Maturalnych 2014

5 stycznia 2014

Dyrekcja Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych informuje, że istenieje możliwość zmian w wybranych przedmiotach na maturę 2014 roku. Ostateczna data to 7 luty 2014r.

wróć do góry




Przerwa Bożonarodzeniowa 2013

17 grudnia 2013

przerwa świąteczna 2013 22.12.2013r.-02.01.2014r.

wróć do góry




Harmonogram Egzaminów Pisemnych

Liceum dla Dorosłych Łódź

semestr jesienny 2013

Semestr I
2013-12-03 HISTORIA sala 113
2013-12-03 JĘZYK POLSKI sala 16
2013-12-03 FIZYKA sala 2
2013-12-04 MATEMATYKA sala 15
2013-12-04 JĘZYK ANGIELSKI sala 2
2013-12-10 BIOLOGIA sala 18
2013-12-10 GEOGRAFIA sala 2
2013-12-10 INFORMATYKA sala 233
2013-12-11 CHEMIA sala 16
2013-12-12 JĘZYK POLSKI sala 16
2014-01-07 INFORMATYKA sala 233
2014-01-07 GEOGRAFIA sala 2
2014-01-07 HISTORIA sala 113
2013-01-08 JĘZYK ANGIELSKI sala 2
2013-01-08 MATEMATYKA sala 15
2013-01-08 BIOLOGIA sala 115
2013-01-08 FIZYKA sala 18
2013-01-08 CHEMIA sala 16

Semestr II
2013-12-03 JĘZYK POLSKI sala 114
2013-12-03 FIZYKA sala 2
2013-12-03 BIOLOGIA sala 115
2013-12-04 JĘZYK ANGIELSKI sala 1
2013-12-04 MATEMATYKA sala 18
2013-12-04 PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ sala 16
2013-12-10 GEOGRAFIA sala 2
2013-12-10 INFORMATYKA sala 233
2013-12-11 HISTORIA sala 26
2013-12-12 MATEMATYKA sala 2
2014-01-07 INFORMATYKA sala 233
2014-01-07 GEOGRAFIA sala 2
2014-01-07 JĘZYK POLSKI sala 114
2013-01-08 JĘZYK ANGIELSKI sala 2
2013-01-08 HISTORIA sala 15
2013-01-08 BIOLOGIA sala 115
2013-01-08 PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ sala 18
2013-01-08 FIZYKA sala 16

Semestr III
2013-12-03 BIOLOGIA sala 115
2013-12-03 JĘZYK POLSKI sala 16
2013-12-04 JĘZYK ANGIELSKI sala 2
2013-12-04 MATEMATYKA sala 18
2013-12-04 PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ sala 16
2013-12-11 HISTORIA sala 26
2013-12-11 WOS sala 26
2013-12-12 JĘZYK POLSKI sala 16
2013-12-12 MATEMATYKA sala 2
2013-01-08 JĘZYK ANGIELSKI sala 2
2013-01-08 HISTORIA sala 26
2013-01-08 WOS sala 26
2013-01-08 BIOLOGIA sala 115
2013-01-08 PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ sala 114

Semestr IV
2013-12-03 JĘZYK POLSKI sala 114
2013-12-03 FIZYKA sala 2
2013-12-04 BIOLOGIA sala 115
2013-12-04 MATEMATYKA sala 18
2013-12-04 JĘZYK ANGIELSKI sala 1
2013-12-10 GEOGRAFIA sala 2
2013-12-10 INFORMATYKA sala 233
2013-12-11 HISTORIA sala 26
2013-12-11 CHEMIA sala 16 2013-12-12 MATEMATYKA sala 2
2014-01-07 INFORMATYKA sala 233
2014-01-07 GEOGRAFIA sala 2
2014-01-07 JĘZYK POLSKI sala 114
2013-01-08 JĘZYK ANGIELSKI sala 1
2013-01-08 HISTORIA sala 26
2013-01-08 BIOLOGIA sala 115
2013-01-08 CHEMIA sala 16
2013-01-08 FIZYKA sala 18

Semestr V
2013-12-03 WOS sala 113
2013-12-03 JĘZYK POLSKI sala 114
2013-12-04 MATEMATYKA sala 15
2013-12-04 JĘZYK ANGIELSKI sala 2
2013-12-04 PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ sala 16
2014-01-07 JĘZYK POLSKI sala 114
2014-01-07 WOS sala 113
2013-01-08 JĘZYK ANGIELSKI sala 2
2013-01-08 MATEMATYKA sala 15
2013-01-08 PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ sala 114

Semestr VI
2013-12-03 JĘZYK POLSKI sala 114
2013-12-04 MATEMATYKA sala 18
2013-12-04 JĘZYK ANGIELSKI sala 1
2013-12-05 JĘZYK POLSKI sala 114
2013-12-05 MATEMATYKA sala 18
2013-12-05 JĘZYK ANGIELSKI sala 1


UWAGA, jeśli słuchacz nie przybył na któryś z wyznaczonych terminów, proszony jest niezwłoczny kontakt z sekretariatem w celu wyznaczenia nowego terminu egzaminu.

wróć do góry




Harmonogram Egzaminów Pisemnych

Liceum dla Dorosłych Bełchatów

semestr jesienny 2013

Semestr I
2013-11-22 JĘZYK ANGIELSKI
2013-11-22 JĘZYK ANGIELSKI
2013-12-06 GEOGRAFIA
2013-12-13 INFORMATYKA
2013-12-14 JĘZYK POLSKI
2014-01-03 P. PRZEDS.
2014-01-04 JĘZYK POLSKI
2014-01-04 MATEMATYKA
2014-01-09 MATEMATYKA
2014-01-10 HISTORIA

Semestr II
2013-11-30 JĘZYK ROSYJSKI
2013-12-06 JĘZYK ANGIELSKI
2013-12-06 JĘZYK ANGIELSKI
2013-12-06 JĘZYK ROSYJSKI
2013-12-07 CHEMIA
2013-12-14 BIOLOGIA
2014-01-03 FIZYKA
2014-01-04 JĘZYK POLSKI
2014-01-09 HISTORIA
2014-01-09 WOS
2014-01-10 MATEMATYKA
2014-01-10 MATEMATYKA
2013-12-14, JĘZYK POLSKI

Semestr III
2013-12-06 JĘZYK ANGIELSKI
2013-12-06 JĘZYK ANGIELSKI
2013-12-07 JĘZYK POLSKI
2013-12-07 JĘZYK POLSKI
2013-12-14 BIOLOGIA
2014-01-04 MATEMATYKA
2014-01-09 HISTORIA
2014-01-10 MATEMATYKA

Semestr IV
2013-11-22 JĘZYK ROSYJSKI
2013-11-28 JĘZYK ROSYJSKI
2013-12-06 GEOGRAFIA
2013-12-07 CHEMIA
2013-12-13 MATEMATYKA
2013-12-13 FIZYKA
2013-12-14 JĘZYK ANGIELSKI
2013-12-14 JĘZYK ANGIELSKI
2013-12-14 BIOLOGIA
2013-12-17 JĘZYK POLSKI
2014-01-03 JĘZYK POLSKI
2014-01-09 MATEMATYKA
2014-01-10 HISTORIA
2014-01-10 WOS

Semestr V
2013-11-22 MATEMATYKA
2013-11-29 TECHN. INFORM.
2013-12-13 JĘZYK ANGIELSKI
2013-12-13 JĘZYK ANGIELSKI
2013-12-13 MATEMATYKA
2013-12-17 JĘZYK POLSKI
2014-01-03 JĘZYK POLSKI

Semestr VI
2013-11-22 JĘZYK ROSYJSKI
2013-11-22 MATEMATYKA
2013-11-28 JĘZYK ROSYJSKI
2013-12-10 JĘZYK POLSKI
2013-12-10 JĘZYK POLSKI
2013-12-13 JĘZYK ANGIELSKI
2013-12-13 JĘZYK ANGIELSKI
2013-12-13 MATEMATYKA


UWAGA, jeśli słuchacz nie przybył na któryś z wyznaczonych terminów, proszony jest niezwłoczny kontakt z sekretariatem w celu wyznaczenia nowego terminu egzaminu.

wróć do góry




Harmonogram Egzaminów Pisemnych

Liceum dla Dorosłych Zduńska Wola

semestr jesienny 2013

11-01-2014

semestr I
8.00-8.45 GEOGRAFIA
8.50-9.35 GEOGRAFIA
9.40-10.25 HISTORIA
10.30-11.15 HISTORIA
11.20-12.05 MATEMATYKA
12.15-13.00 MATEMATYKA
13.05-13.50 ANGIELSKI
13.55-14.40 ANGIELSKI
14.45-15.30 ANGIELSKI

Semestr III
8.00-8.45 PODS.PRZED.
8.50-9.35 PODS.PRZED.
9.40-10.25 MATEMATYKA
10.30-11.15 MATEMATYKA
11.20-12.05 HISTORIA
12.15-13.00 HISTORIA
13.05-13.50 WOS
13.55-14.40 WOS

18-01-2014
semestr I
8.00-8.45 INFORMATYKA
8.50-9.35 INFORMATYKA
9.40-10.25 POLSKI
10.30-11.15 POLSKI
11.20-12.05 BIOLOGIA
12.15-13.00 BIOLOGIA
13.05-13.50 CHEMIA
13.55-14.40 CHEMIA
14.45-15.30 FIZYKA
15.35-16.20 FIZYKA

Semestr III
8.00-8.45 ANGIELSKI
8.50-9.35 ANGIELSKI
9.40-10.25 BIOLOGIA
10.30-11.15 BIOLOGIA
11.20-12.05 POLSKI
12.15-13.00 POLSKI
13.05-13.50 POLSKI


UWAGA, jeśli słuchacz nie przybył na któryś z wyznaczonych terminów, proszony jest niezwłoczny kontakt z sekretariatem w celu wyznaczenia nowego terminu egzaminu.

wróć do góry