Godło Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Edukacji Narodowej

HARMONOGRAM
EGZAMINÓW GIMNAZJALNYCH
(dodatkowy termin)
01 06 - 03 06 2016 r.


EGZAMIN GIMNAZJALNY
18 04 - 20 04 2016 r.


HARMONOGRAM
EGZAMINÓW GIMNAZJALNYCH
kwiecień 2016

ARCHIWALNE ARKUSZE:
arkusze z 2015 roku:


arkusze z 2014 roku:


arkusze z 2013 roku:ROZPOCZĘLIŚMY ZAJĘCIA
REKRUTACJA WIOSNA 2016HARMONOGRAM
EGZAMINÓW GIMNAZJALNYCH
styczeń 2016

ARCHIWALNE ARKUSZE:
arkusze z 2015 roku:Święta Bożego Narodzenia

17 grudnia 2016 r.

Na Święta Bożego Narodzenia dr Piontek wraz z Kadrą życzy tyle prezentów ile igieł na choince

przerwa bożonarodzeniowa
od 18.12.2016 r. do 08.01.2017 r.

wróć do góry
szanujmy polskie zwyczaje: Barbórka

4 grudnia 2016 r.

górnik

Dawna pisownia Barburka to Dzień Górnika – tradycyjne polskie święto górnicze, świętowane także przez osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem innych paliw kopalnych i geologów. W dniu 4 grudnia, w dniu św. Barbary, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy, święto obchodzone nie tylko na Śląsku jak przyjęło się potocznie uważać, ale również m.in.: w Bełchatowie (KWB Bełchów), czy w Lublinie (KGHM).
Poranną mszą w kościele lub w cechowni, przy figurze św. Barbary rozpoczynają się huczne obchody święta. Następnie orkiestra górnicza maszeruje grając m.in. swój hymn w osiedlach zamieszkanych przez górników i ich rodziny (np. familok) oraz pod domami dyrekcji. Odbywają się uroczyste akademie oraz spotkania. Z okazji tego dnia organizowane są również: koncerty, występy artystyczne, zabawy oraz bale, w których uczestniczą całe rodziny górnicze.

Karczmy piwne

W dniach poprzedzających to święto organizowane są tzw. karczmy piwne, w których biorą udział górnicy oraz osoby związane z górnictwem (emeryci, pracownicy firm kooperujących z kopalniami, naukowcy z wydziałów górniczych wyższych uczelni oraz osoby tam studiujące). Karczmy piwne przeznaczone dla dozoru górniczego organizowane są przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG). Odpowiednikiem karczmy piwnej są organizowane dla kobiet tzw. combry babskie.

źródło: pl.wikipedia.org


wróć do góry
szanujmy polskie zwyczaje: Andrzejki

25 listopada 2016 r.

lanie wosku

To wieczór wróżb odprawianych w wigilię dnia świętego Andrzeja z 29 na 30 listopada (niegdyś kultywowany przez niezamężne dziewczyny). Dziś jest okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Pierwsza wzmianka literacka o święcie pojawia się już w 1557 roku.

Najpopularniejsze wróżby:

Indywidualne

- Dziewczyny wysiewały w garnkach lub na skrawku pola ziarna lnu i konopi, które zagrabiano męskimi spodniami, w nadziei, że sprowadzi to do domu kandydata na męża (Kresy Wschodnie).
- Jeśli dziewczyna pościła przez cały dzień i modliła się do świętego Andrzeja, to we śnie mógł ukazać się jej przyszły ukochany (powszechne).
- Jeśli ucięta przez pannę w dniu świętego Andrzeja gałązka wiśni lub czereśni zakwitła w wigilię Bożego Narodzenia, dziewczyna mogła liczyć na rychłe pójście za mąż (powszechne).

Zbiorowe

- Cień rzucany przez figurę odlaną z wosku.
- Losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu np. listek oznaczał staropanieństwo, obrączka lub wstążka z czepka – bliski ślub, różaniec – stan zakonny.
- Wylewanie wosku na zimną wodę (często przez ucho od klucza) i wróżenie z kształtu zastygłej masy lub rzucanego przez nią cienia sylwetki przyszłego wielbiciela, akcesoriów związanych z jego zawodem itp. (zob. też ceromancja).
- Ustawianie od ściany do progu jeden za drugim butów zgromadzonych panien: ta której but pierwszy dotarł do progu miała jako pierwsza wyjść za mąż.
- Strona od której zaszczekał pies miała być tą, z której nadejdzie przyszły oblubieniec.
- Dziewczyny rzucały psu kulki z ciasta oznaczające wybranych chłopców i czekały, którą zje jako pierwszą.
- Panny ustawiały się w koło i wpuszczały do środka gąsiora z zawiązanymi oczami; dziewczyna do której gąsior najpierw podszedł (albo skubnął) – jako pierwsza miała wyjść za mąż (wróżba znana na Kujawach i w Małopolsce).
- Dziewczyny kładły na ławie placki posmarowane tłuszczem i sprowadzały psa; ta dziewczyna, której placek został najpierw zjedzony jako pierwsza miała wyjść za mąż (wróżba znana na Mazowszu).
- Uczestnicy zabawy pisali imiona na dwóch kartkach: imiona dziewczyn na jednej, a chłopców na drugiej. Potem dziewczyna przekłuwała z czystej strony kartkę z imionami chłopców tak, by ich nie widzieć. Dziewczyna miała potem wyjść za mąż za chłopca o imieniu, które przekłuła. Chłopcy natomiast przekłuwali kartkę z imionami dziewczyn. (wróżba nowoczesna, znana w całej Polsce)

źródło: pl.wikipedia.org


wróć do góry
szanujmy polskie zwyczaje:
Dziady - słowiańskie Helloween?
Coś o wiele lepszego!

31 października 2016 r.

Dziady (biał. Дзяды) – przedchrześcijański obrzęd zaduszny, którego istotą było "obcowanie żywych z umarłymi", a konkretnie nawiązywanie relacji z duszami przodków (dziadów), okresowo powracającymi do swych dawnych siedzib. Celem działań obrzędowych było pozyskanie przychylności zmarłych, których uważano za opiekunów w sferze płodności i urodzaju. Nazwa "dziady" używana była w poszczególnych gwarach głównie na terenach Białorusi, Polesia, Rosji i Ukrainy (niekiedy także na obszarach pogranicznych, np. Podlasie, Obwód smoleński, Auksztota), jednak pod różnymi innymi nazwami (pominki, przewody, radecznica, zaduszki) bardzo zbliżone praktyki obrzędowe funkcjonowały powszechnie wśród Słowian i Bałtów, a także w wielu kulturach europejskich, a nawet pozaeuropejskich.

W tradycji słowiańskiej święta zaduszne przypadały od trzech do sześciu razy w roku – w zależności od danego regionu. Najważniejsze obrzędy obchodzono:
- wiosną: wiosenne święto zmarłych obchodzone w okolicach 2 V (zależnie od faz księżyca).
- jesienią: Dziady obchodzone w noc z 31 X na 1 XI, zwane też Nocą Zaduszkową, będące przygotowaniem do jesiennego święta zmarłych, obchodzonego w okolicach 2 XI (zależnie od faz księżyca).

Dziady - słowiańskie Helloween

Obrzędy:
W ramach obrzędów dziadów przybywające na "ten świat" dusze należało ugościć, aby zapewnić sobie ich przychylność i jednocześnie pomóc im w osiągnięciu spokoju w zaświatach. Podstawową formą obrzędową było karmienie i pojenie dusz (np. miodem, kaszą, jajkami, kutią i wódką) podczas specjalnych uczt przygotowywanych w domach lub na cmentarzach (bezpośrednio na grobach). Charakterystycznym elementem tych uczt było to, iż spożywający je domownicy zrzucali lub ulewali części potraw i napojów na stół, podłogę lub grób z przeznaczeniem dla dusz zmarłych.
W niektórych rejonach przodkom należało jednak także zapewnić możliwość wykąpania się (na tę okoliczność przygotowywano saunę) i ogrzania. Ten ostatni warunek spełniano rozpalając ogniska, których funkcja tłumaczona jest niekiedy również inaczej. Miały one oświetlać drogę wędrującym duszom, tak by nie zabłądziły i mogły spędzić tę noc wśród bliskich. Pozostałością tego zwyczaju są współczesne znicze zapalane na grobach. Ogień - zwłaszcza ten rozpalany na rozstajnych drogach - mógł mieć jednak również inne znaczenie. Chodziło o to, by uniemożliwić wyjście na świat demonom (duszom ludzi zmarłych nagłą śmiercią, samobójcom, topielcom itp.), które - jak wierzono - przejawiały w tym okresie wyjątkowa aktywność. W pewnych regionach Polski, np. na Podhalu w miejscu czyjejś gwałtownej śmierci każdy przechodzący miał obowiązek rzucić gałązkę na stos, który następnie co roku palono.
Szczególną rolę w obrzędach zadusznych odgrywali żebracy, których w wielu rejonach nazywano również dziadami. Ta zbieżność nazw nie była przypadkowa, ponieważ w wyobrażeniach ludowych wędrowni dziadowie-żebracy postrzegani byli jako postacie mediacyjne i łącznicy z "tamtym światem". Dlatego zwracano się do nich z prośbą o modlitwy za dusze zmarłych przodków, w zamian ofiarowując jedzenie (niekiedy specjalne pieczywo obrzędowe przygotowywane na tę okazję) lub datki pieniężne. Praktykowane w ramach obrzędów zadusznych przekazywanie jedzenia żebrakom interpretowane jest niekiedy jako forma karmienia dusz przodków, co potwierdza fakt, że w niektórych rejonach dawano im właśnie ulubione potrawy zmarłego.
Podczas tego święta obowiązywały liczne zakazy dotyczące wykonywania różnych prac i czynności, które mogłyby zakłócić spokój przebywających na ziemi dusz czy wręcz zagrozić im. Zakazywano min. głośnych zachowań przy stole i nagłego wstawania (co mogłoby wystraszyć dusze), sprzątania ze stołu po wieczerzy (żeby dusze mogły się pożywić), wylewania wody po myciu naczyń przez okno (aby nie oblać przebywających tam dusz) palenia w piecu (tą drogą - jak wierzono - dusze niekiedy dostawały się do domu) czy szycia, tkania lub przędzenia (żeby nie przyszyć lub uwiązać duszy, która nie mogłaby wrócić na "tamten świat").

źródło pl.wikipedia.org

wróć do góry
Dzień Edukacji Narodowej

13 października 2016 r.

Dzień Edukacji Narodowej

Dyrekcja szkół dla dorosłych DR PIONTEK codziennie życzy:

- uczniom i słuchaczom - wspaniałych wyników, zdanych egzaminów, znalezienia dobrze płatnej pracy i spełnienia marzeń,
- nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły - wysokich pensji, satysfakcji zawodowej i uśmiechu na ustach.

A z okazji Dnia Edukacji Narodowej rozsądnej przyszłości i dbałości władz o edukację w Polsce.

wróć do góry
Rozpoczynamy zajęcia.
Ostatnie wolne miejsca!!!

16 września 2016 r.

zaczynamy zajęcia

powrót do powakacyjnych godzin pracy:


Łódź:
poniedziałek - piątek: 9:00-18:00 , sobota i niedziela nieczynne;
Bełchatów:
wtorek - czwartek: 9:00-17:00, piątek 12:00-19:00, sobota 9:00 - 14:00, niedziela nieczynne;
Sieradz:
wtorek - piątek: 9:00-16:00 sobota 9:00 - 13:00, niedziela nieczynne;
Zduńska Wola:
wtorek - piątek: 8:00-16:00, sobota 9:00 - 13:00, niedziela nieczynne.

wróć do góry
Już niedługo zaczynamy zajęcia. Zapisz się już dziś.

8 września 2016 r.

dołącz do nas

Już za chwileczkę, już za momencik zaczynamy zajęcia. Czas już przyjść i zapisać się!!!

wróć do góry
Za chwilę 1 września.

28 sierpnia 2016 r.

dołącz do nas

wróć do góry
Kultura japońska.

wróć do góry
Zapraszamy do szkoły.

15 sierpnia 2016 r.

zapraszamy do szkoły

wróć do góry
Terminy urlopów w sekretariatach.

14 lipca 2016 r.

urlopy w sekretariatach

W związku z urlopem sekretariaty nieczynne:

 • Łódź:
 • od 18 07 2016 r. do 31 07 2016 r.,
 • Bełchatów:
 • od 18 07 2016 r. do 15 08 2016 r.,
 • Zduńska Wola:
 • od 18 07 2016 r. do 31 07 2016 r.

wróć do góry
Zmiana godzin pracy sekretariatów
w czasie wakacji.

25 czerwca 2016 r.

zmiana godzin pracy sekretariatów w czasie wakacji

 • Łódź:
 • poniedziałek - piątek 9:00-15:00,
 • sobota, niedziela - nieczynne,
 • Bełchatów:
 • poniedziałek - piątek 9:00-15:00,
 • sobota, niedziela - nieczynne,
 • Zduńska Wola:
 • wtorek - piątek 9:00-15:00,
 • sobota, niedziela, poniedziałek - nieczynne.

wróć do góry
Termin wydania zaświadczeń
oraz przekazanie informacji zdającym.

10 czerwca 2016 r.

powodzenia

24 czerwca 2016 r.

wróć do góry
Harmonogram Egzaminów Gimnazjalnych
(termin dodatkowy) czerwiec 2016 r.

30 maja 2016 r.

egzamin gimnazjalny kwiecień 2016 r.

Terminy egzaminu gimnazjalnego:

 • część humanistyczna - 01 czerwca 2016 r. (środa),

  - z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie - godz. 09:00,
  - z zakresu języka polskiego - godz. 11:00,

 • część matematyczno-przyrodnicza - 02 czerwca 2016 r. (czwartek),

  - z zakresu przedmiotów przyrodniczych - godz. 09:00,
  - z zakresu matematyki - godz. 11:00,

 • język obcy nowożytny - 03 czerwca 2016 r. (piątek),

  - na poziomie podstawowym - godz. 09:00,
  - na poziomie rozszerzonym - godz. 11:00.

Termin ogłoszenia wyników i termin przekazania przez okręgowe komisje egzaminacyjne zaświadczeń do szkół 17 czerwca 2016 r.
Termin wydania zaświadczeń oraz informacji zdającym 24 czerwca 2016 r.


wróć do góry
Weekend Majowy

2016-05-01

weekend majowy

Cóż za wspaniały poranek! Piękna pogoda i zasłużony odpoczynek po niezwykle wymagającym i stresującym tygodniu. Nauczyciele i dyrekcja zaocznego Gimnazjum dla Dorosłych dr Piontek życzą wszystkim świeżo upieczonym absolwentom Gimnazjum zasłużonego odpoczynku i słonecznej, gorącej aury.


wróć do góry
Ostatni Dzień Egzaminów Gimnazjalnych

2016-04-20

uczniowie zdający egzamin gimnazjalny uczniowie zdający egzamin gimnazjalny

Sprawdzian z języków obcych zakończył 3-dniową sesję egzaminacyjną. Niezmiernie intensywny tydzień dla słuchaczy Gimnazjum dla Dorosłych dr Piontek minął pod znakiem ciężkiej pracy, ale niewątpliwie był też satysfakcjonujący.

W związku z tym, życzymy wszystkim jak najlepszych wyników i zapraszamy na egzaminy semestralne.


wróć do góry
Harmonogram Egzaminów Gimnazjalnych Kwiecień 2016 r.

05 kwietnia 2016 r.

egzamin gimnazjalny kwiecień 2016 r.

Terminy egzaminu gimnazjalnego:

 • część humanistyczna - 18 kwietnia 2016 r. (poniedziałek),

  - z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie - godz. 9:00,
  - z zakresu języka polskiego - godz. 11:00,

 • część matematyczno-przyrodnicza - 19 kwietnia 2016 r. (wtorek),

  - z zakresu przedmiotów przyrodniczych - godz. 9:00,
  - z zakresu matematyki - godz. 11:00,

 • język obcy nowożytny - 20 kwietnia 2016 r. (środa),

  - na poziomie podstawowym - godz. 9:00,
  - na poziomie rozszerzonym - godz. 11:00.

Termin ogłoszenia wyników i termin przekazania przez okręgowe komisje egzaminacyjne zaświadczeń do szkół 17 czerwca 2016 r.
Termin wydania zaświadczeń oraz informacji zdającym 24 czerwca 2016 r.


wróć do góry


Święta Wielkiej Nocy

2016-03-24

Święta Wielkiej Nocy

Panorama Jerozolimy z Góry Oliwnej.

Niech nadchodzące święta Wielkiej Nocy będą dla nas czasem wspólnie spędzonym z rodziną, z dala od codziennych trosk...

Życzy Dyrekcja Zespołu Szkół DR PIONTEK


wróć do góry
Rozpoczęliśmy zajęcia

2016-03-01

rekrutacja 2016

Rozpoczęliśmy zajęcia, nie czekaj - zapisz się już dziś!!!

Dyrekcja życzy wszystkim uczniom przyjemnej nauki i doskonałych wyników.


wróć do góry
Przed Nami 2 Tygodnie Odpoczynku - REKRUTACJA TRWA!!!
> narty

14 02 2016

Godziny otwarcia szkół w czasie ferii zimowych:
Wszystkim słuchaczom dyrekcja Zespołu Szkół DR PIONTEK życzy miłego odpoczynku i szalonej zabawy.
Osoby, które nie zgłosiły się na egzamin semestralny lub nie udało się zdać egzaminu proszone są o jak najszybszy kontakt z sekretariatem szkoły w celu wyznaczenia nowego terminu egzaminu.


wróć do góry
REKRUTACJA WIOSNA 2016

2016-01-10

rekrutacja wiosna 2016

Rekrutacja w szkołach zaocznych i wieczorowych trwa. Aby zapisać się do szkoły dla dorosłych należy udać się osobiście ze świadectwem ukończenia szkoły poprzedniej lub z indeksem i wypełnić na miejscu formularz przyjęć. Osoby, które chcą zapisać się przez internet proszone są o wydrukowanie formularza, który znajduje się na poszczególnych stronach szkół i wysłanie go pocztą listem poleconym wraz ze świadectwem ukończenia niżej klasy lub szkoły poprzedniej.

wróć do góry
Szanujmy Polskie Zwyczaje: Tłusty Czwartek

2016-02-03

pączki na tłusty czwartek

W kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed wielkim postem, znany także jako zapusty. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce oraz w katolickiej części Niemiec, wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się.

Geneza tłustego czwartku sięga starożytności. Był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, szczególnie mięs oraz piciu wina, a zagryzkę stanowiły pączki przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną. Rzymianie obchodzili w ten sposób raz w roku tzw. tłusty dzień.

W specyficzny sposób obchodzono tłusty czwartek w Małopolsce. Nazywany on był wówczas combrowym czwartkiem. Według legendy nazwa pochodzi od nazwiska żyjącego w XVII wieku krakowskiego burmistrza Combra, złego i surowego dla kobiet mających swoje kramy i handlujących na krakowskim rynku. Mówiono: Pan Bóg wysoko a król daleko, któż nas zasłoni przed Combrem. Umarł on podobno w tłusty czwartek. W każdą rocznicę śmierci przekupki na targu urządzały więc huczną zabawę i tańce. Podczas zabawy zaczepiały przechodzących tamtędy mężczyzn, których zmuszały do tańca lub do oddawania wierzchniej odzieży w zamian za krzywdy, jakie wyrządził Combr.

Około XVI wieku w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej. Wyglądały one nadal nieco inaczej niż obecnie – w środku miały bowiem ukryty mały orzeszek lub migdał. Ten, kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem.

Niektórzy twierdzą, że idealny pączek jest lekko zapadnięty i ma jasną obwódkę dookoła – to świadczy o tym, że wypiekany był na świeżym oleju

źródło: pl.wikipedia.org


wróć do góry
Harmonogram Egzaminów Gimnazjalnych Styczeń 2016

02 stycznia 2016 r.

egzamin gimnazjalny styczeń 2016 r.

Terminy egzaminu gimnazjalnego:
 • część humanistyczna - 12 stycznia 2016 r. (wtorek),

  - z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie - godz. 15:00,
  - z zakresu języka polskiego - godz. 17:00,

 • część matematyczno-przyrodnicza - 13 stycznia 2016 r. (środa),

  - z zakresu przedmiotów przyrodniczych - godz. 15:00,
  - z zakresu matematyki - godz. 17:00,

 • język obcy nowożytny - 14 stycznia 2016 r. (czwartek),

  - na poziomie podstawowym - godz. 15:00,
  - na poziomie rozszerzonym - godz. 17:00.

Termin ogłoszenia wyników i termin przekazania przez okręgowe komisje egzaminacyjne zaświadczeń do szkół 29 stycznia 2016 r.
Termin wydania zaświadczeń oraz informacji zdającym 29 stycznia 2016 r.


wróć do góry
Nowy Rok 2016

28 grudnia 2015

do siego roku 2016

Do siego roku 2016.

wróć do góry
Egzamin Gimnazjalny Język Obcy Nowożytny 2015r.

2015-04-23

Egzamin Gimnazjalny Język Obcy Nowożytny 2015r.

Sprawdzian z języków obcych zakończył 3-dniową sesję egzaminacyjną. Niezmiernie intensywny tydzień słuchaczom Gimnazjum dla Dorosłych dr Piontek w Łodzi, Bełchatowie i Zduńskiej Woli minął pod znakiem wytężonej pracy, ale niewątpliwie był też satysfakcjonujący.

Nasi słuchacze klas III tym samym zakończyli naukę na poziomie gimnazjalnym. Przekazanie przez okręgową komisję egzaminacyjną zaświadczeń do szkół: z egzaminu gimnazjalnego przeprowadzanego w kwietniu i czerwcu – 19 czerwca 2015 r. (data wydania zaświadczenia: 26 czerwca 2015 r.).

wróć do góry


Egzamin Gimnazjalny Część Matematyczno-Przyrodnicza 2015r.

2015-04-22

Egzamin Gimnazjalany Część Matematyczno-Przyrodnicza 2015r.

Drugi dzień zmagań z egzaminem gimnazjalnym zakończony sukcesem. Zadania w opinii naszych słuchaczy były "do zrobienia" i nie obawiają się przyszłych wyników. Trzymamy kciuki, oby tak dalej! Jutro ostatni już dzień egzaminów pisemnych. Mamy nadzieje, że przejdzie równie łatwo jak dotychczasowe egzaminy.

wróć do góry
Arkusz Egzaminacyjny z Przedmiotów Przyrodniczych 2015r.

2015-04-22

wróć do góry


Egzamin Gimnazjalny Część Humanistyczna 2015r.

2015-04-21

Egzamin Gimnzajlany Część Humanistyczna 2015r.

Pierwszego dnia egzaminu gimnazjalnego, ponad 90 słuchaczy zaocznego Gimnazjum dla Dorosłych dr Piontek zdawało w Łodzi, Bełchatowie i Zduńskiej Woli egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z języka polskiego.

Dyrekcja Zespołu Szkół dr Piontek wraz z nauczycielami życzy wszystkim uczniom jak najlepszych wyników.

wróć do góry


Arkusz Egzaminacyjny z Języka Polskiego 2015r.

2015-04-21

wróć do góry