facebook
DR PIONTEK zaoczne szkoły dla dorosłych: zaoczne policealna szkoła Łódź, zaoczne policealna szkoła Bełchatów, zaoczne policealna szkoła Zduńska Wola. W nauczaniu wiedziemy prym więcej @ piontek.edu.pl 2014-04-08

Aktualności 2013 Policealnej Szkoły

wydarzenia w szkołach w Łodzi, Bełchatowie, Zduńskiej Woli; terminy, relacje, przykładowe rozwiązania egzaminów, egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe


Szanujmy polskie zwyczaje: Barbórka

4 grudnia 2013

górnik

Dawna pisownia Barburka to Dzień Górnika – tradycyjne polskie święto górnicze, świętowane także przez osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem innych paliw kopalnych i geologów. W dniu 4 grudnia, w dniu św. Barbary, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy, święto obchodzone nie tylko na Śląsku jak przyjęło się potocznie uważać, ale również m.in.: w Bełchatowie (KWB Bełchów), czy w Lublinie (KGHM).
Poranną mszą w kościele lub w cechowni, przy figurze św. Barbary rozpoczynają się huczne obchody święta. Następnie orkiestra górnicza maszeruje grając m.in. swój hymn w osiedlach zamieszkanych przez górników i ich rodziny (np. familok) oraz pod domami dyrekcji. Odbywają się uroczyste akademie oraz spotkania. Z okazji tego dnia organizowane są również: koncerty, występy artystyczne, zabawy oraz bale, w których uczestniczą całe rodziny górnicze.

Karczmy piwne

W dniach poprzedzających to święto organizowane są tzw. karczmy piwne, w których biorą udział górnicy oraz osoby związane z górnictwem (emeryci, pracownicy firm kooperujących z kopalniami, naukowcy z wydziałów górniczych wyższych uczelni oraz osoby tam studiujące). Karczmy piwne przeznaczone dla dozoru górniczego organizowane są przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG). Odpowiednikiem karczmy piwnej są organizowane dla kobiet tzw. combry babskie.

źródło: pl.wikipedia.org


wróć


Szanujmy polskie zwyczaje: Andrzejki

29 listopada 2013

lanie wosku

To wieczór wróżb odprawianych w wigilię dnia świętego Andrzeja z 29 na 30 listopada (niegdyś kultywowany przez niezamężne dziewczyny). Dziś jest okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Pierwsza wzmianka literacka o święcie pojawia się już w 1557 roku.

Najpopularniejsze wróżby:

Indywidualne

- Dziewczyny wysiewały w garnkach lub na skrawku pola ziarna lnu i konopi, które zagrabiano męskimi spodniami, w nadziei, że sprowadzi to do domu kandydata na męża (Kresy Wschodnie).
- Jeśli dziewczyna pościła przez cały dzień i modliła się do świętego Andrzeja, to we śnie mógł ukazać się jej przyszły ukochany (powszechne).
- Jeśli ucięta przez pannę w dniu świętego Andrzeja gałązka wiśni lub czereśni zakwitła w wigilię Bożego Narodzenia, dziewczyna mogła liczyć na rychłe pójście za mąż (powszechne).

Zbiorowe

- Cień rzucany przez figurę odlaną z wosku.
- Losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu np. listek oznaczał staropanieństwo, obrączka lub wstążka z czepka – bliski ślub, różaniec – stan zakonny.
- Wylewanie wosku na zimną wodę (często przez ucho od klucza) i wróżenie z kształtu zastygłej masy lub rzucanego przez nią cienia sylwetki przyszłego wielbiciela, akcesoriów związanych z jego zawodem itp. (zob. też ceromancja).
- Ustawianie od ściany do progu jeden za drugim butów zgromadzonych panien: ta której but pierwszy dotarł do progu miała jako pierwsza wyjść za mąż.
- Strona od której zaszczekał pies miała być tą, z której nadejdzie przyszły oblubieniec.
- Dziewczyny rzucały psu kulki z ciasta oznaczające wybranych chłopców i czekały, którą zje jako pierwszą.
- Panny ustawiały się w koło i wpuszczały do środka gąsiora z zawiązanymi oczami; dziewczyna do której gąsior najpierw podszedł (albo skubnął) – jako pierwsza miała wyjść za mąż (wróżba znana na Kujawach i w Małopolsce).
- Dziewczyny kładły na ławie placki posmarowane tłuszczem i sprowadzały psa; ta dziewczyna, której placek został najpierw zjedzony jako pierwsza miała wyjść za mąż (wróżba znana na Mazowszu).
- Uczestnicy zabawy pisali imiona na dwóch kartkach: imiona dziewczyn na jednej, a chłopców na drugiej. Potem dziewczyna przekłuwała z czystej strony kartkę z imionami chłopców tak, by ich nie widzieć. Dziewczyna miała potem wyjść za mąż za chłopca o imieniu, które przekłuła. Chłopcy natomiast przekłuwali kartkę z imionami dziewczyn. (wróżba nowoczesna, znana w całej Polsce)

źródło: pl.wikipedia.org


wróć


Telefon stacjonarny w Zduńskiej Woli już działa

18 listopada 2013

Miło nam poinformować, iż telefon stacjonarny znów działa, przerwa związana była z przenoszeniem siedziby szkoły z ul. Okrzei na ul. Komisji Edukacji Narodowej.

wróć


02 listopada wolny

31 października 2013

Dyrekcja Policealnej Szkoły informuje, że w związku z dniem Wszystkich Świętych - 02 listopada 2013r. szkoła jest zamknięta.

wróć


Rozpoczęcie zajęć rok szkolny 2013/2014

19 września 2013

DR PIONTEK gimnazjum dla dorosłych

Dyrekcja Policealnej Szkoły zaprasza wszystkich słuchaczy na zajęcia. Ostatnich spóźnialskich zapraszamy do zapisywania się do szkół.
Rozpoczynamy zajęcia:

  • w Łodzi 24-09-2013,
  • w Bełchatowie 20-09-2013,
  • w Zduńskiej Woli 26-09-2013.

wróć


Zmiana lokalizacji w Zduńskiej Woli

11 września 2013

Dyrekcja Policealnej Szkoły Ekonomiczno-Administracyjno-Prawnej w Zduńskiej Woli informuje, iż w związku z remontem budynku przy ulicy Stefana Okrzei 11 szkoła przeniesiona jest do budynku Zakładu Doskonalenia Zawodowego przy ul. Komisji Edukacji Narodowej 3/5.
W związku z przeprowadzką szkoły kontakt na telefon stacjonarny może być utrudniony, prosimy o korzystanie z telefonu komórkowego:

509 681 057


wróć


wyniki egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe 2013

29 sierpnia 2013

Wyniki dostępne w sekretariacie szkoły 30 sierpnia 2013 roku po godzinie 11:00.

Zachęcamy do skorzystania z Panelu dla Ucznia na stronie OKE.

wwyniki egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe 2013

wróć


koniec przerwy urlopowej w Bełchatowie

11 sierpnia 2013

Dyrekcja Policealnej Szkoły w Bełchatowie informuje, iż zakończona została przerwa urlopowa i sekretariat szkoły znów działa w godzinach 9:00-15:00.


wróć


koniec przerwy urlopowej w Zduńskiej Woli

5 sierpnia 2013

Dyrekcja Policealnej Szkoły w Zduńskiej Woli informuje, iż zakończona została przerwa urlopowa i sekretariat szkoły znów działa w godzinach 9:00-15:00.


wróć


TESCO
praktyki w TESCO POLSKA w Bełchatowie

3 sierpnia 2013

TESCO (Polska) Sp. z o.o.
Ul. Kapelanka 56,
30-347 Krakow


Aktualnie poszukujemy osób chętnych do odbycia praktyki w naszym hipermarkecie - zainteresowanych zdobyciem doświadczenia zawodowego w charakterze sprzedawcy w naszej firmie. Pobierz wiecej informacji na temat praktyk.

Kierownik działu Personalnego
Tesco Extra Bełchatów


Sad Rejonowy dla Krakowa-Srodmiescia w Krakowie, XI Wydzial Gospodarczy Krajowego Rejestru Sadowego numer KRS 0000016108
NIP 526-10-37-737
Kapital zakladowy: 3 503 718 000,00 zl

wróć


przerwa wakacyjna w Zduńskiej Woli

22 lipca 2013

Dyrekcja Policealnej Szkoły w Zduńskiej Woli informuje, iż od dnia 22 lipca do 5 sierpnia szkoła będzie zamknięta ze względu na okres urlopowy. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych już 5 sierpnia.


wróć


przerwa wakacyjna w Bełchatowie

12 lipca 2013

Dyrekcja Policealnej Szkoły w Bełchatowie informuje, iż od dnia 15 lipca do 10 sierpnia szkoła będzie zamknięta ze względu na okres urlopowy. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych już 12 sierpnia.


wróć


zmiana godzin pracy sekretariatów w okresie wakacyjnym

1 lipca 2013

Dyrekcja Policealnej Szkoły informuje, iż z dniem 1 lipca 2013 roku następują zmiany w godzinach pracy sekretariatów:

- w Łodzi i Bełchatowie sekretariaty czynne poniedziałek - piątek od 9:00 do 15:00,

- w Zduńskiej Woli sekretariat czynny poniedziałek - piątek od 8:30 do 15:00,

- sobota i niedziela wszystkie sekretariaty zamknięte.


wróć


zakończony egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe

21 czerwca 2013

21 czerwca 2013 to ostatni dzień egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe – części praktycznej. Dzisiejszy dzień jest podsumowaniem wspólnej pracy nauczycieli i naszych uczniów. Dziękujemy wszystkim słuchaczom za trud jaki włożyli przez dwa lata nauki.

Dyrekcja Policealnej Szkoły Ekonomiczno-Administracyjno-Prawnej życzy wszystkim dalszych sukcesów a absolwentom naszej szkoły znalezienia dobrej pracy. Przypominamy również o możliwości otrzymania suplementu do Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe , który wydawany jest bezpłatnie przez Okręgową Komisje Egzaminacyjną (na żądanie w wersji angielskiej).


wróć


cześć pisemna egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe

18 czerwca 2013

Wczoraj zakończył się egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe w Policealnej Szkole Ekonomiczno-Administracyjno-Prawnej (część pisemna). Od 18 do 21 czerwca trwać będzie część praktyczna egzaminów dla absolwentów kształcących się w policealnych szkołach. Wg CKE w szkołach przystępuje do egzaminu ponad 200 tysięcy słuchaczy w 110 zawodach. Najpopularniejsze z nich to technik informatyk, ekonomista i hotelarstwa. Nasze placówki kształcą w dwóch z trzech najpopularniejszych kierunkach. Oprócz tego oferujemy możliwość nauki w równie ciekawych zawodach, takich jak: administracja, handel i rachunkowość.


wróć


zaproszenie do planetarium (pokaz otwarty)

3 czerwca 2013

W imieniu Planetarium I Obserwatorium Astronomiczne w Łodzi im. Arego Sternfelda zapraszam wszystkich mieszkańców, miłośników astronomii i nauk przyrodniczych, na otwarty pokaz nieba, który odbędzie się w dniu 6 czerwca 2013r. (czwartek) w budynku planetarium ul. Pomorska 16
1. Pokaz nieba pod kopułą
W poszukiwaniu harmonii Wszechświata – godz. 20:00 - 21:00
2. Obserwacje wiosennego nieba Droga do gwiazd wiedzie przez Układ Słoneczny - taras obserwacyjny.
3. „Kosmiczne zoo” – prezentacja multimedialna – godz. 22.30 – sala kominkowa.
Informacje:
- W Eksperymentatorium przedstawiane są fascynujące zjawiska fizyczne.
- Na tarasie widokowym są do dyspozycji Państwa trzy teleskopy astronomiczne.

z-ca dyrektora planetarium

mgr Cezary Koneczny

c.koneczny.pioa.lodz@gmail.com


wróć


Po długim weekendzie ostatni miesiąc nauki

06 maja 2013

długi weekned majowy 2013 w zespole szkół dr Piontek

wróć


Długi weekend majowy

26 kwietnia 2013 długi weekned majowy 2013

Na nadchodzący długi weekend nauczyciele i dyrekcja Policealnej Szkoły Ekonomiczno-Administracyjno-Prawnej życzą wszystkim słuchaczom pięknej i słonecznej aury oraz wyśmienitego wypoczynku i zabawy.

wróć


Naprawiono telefon stacjonarny w Bełchatowie

16 kwietnia 2013

Numer 44 633 08 78 znów działa. Wszystkich jeszcze raz serdecznie przepraszamy za powstałe wcześniej komplikacje.

wróć


Uszkodzony telefon stacjonarny w Bełchatowie

4 kwietnia 2013

Wszystkie osoby, które potrzebują kontaktu ze szkołą prosimy o wybranie numeru 501 579 593, za niedogodnośc przepraszamy.

wróć


Święta Wielkanocne

28 marca 2013

życzenia wielkanocne

wróć


Terminy Egzaminu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe

21 marca 2013

  • Etap pisemny 17 czerwca 2013 r. (poniedziałek), godz. 12:00 – dla absolwentów wszystkich typów szkół prowadzących kształcenie zawodowe
  • Etap praktyczny od 18 do 21 czerwca 2013 r. – dla absolwentów techników, techników uzupełniających i szkół policealnych kształcących w tych samych zawodach, w których kształcą technika (szczegółowy harmonogram przeprowadzania etapu praktycznego, o którym mowa w § 113 ust. 5 rozporządzenia, będzie zamieszczony na stronach OKE do 6 kwietnia 2013 r.)
Przekazanie przez okręgową komisję egzaminacyjną dyplomów do szkół – 30 sierpnia 2013 r. (data wydania dyplomów potwierdzających kwalifikacje zawodowe: 30 sierpnia 2013 r.).

wróć


Koniec ferii

narty

3 marca 2013

Oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego za nami, jednak ciągle jeszcze jesteśmy pełni wspomnień wspaniałych przeżyć. Mamy nadzieję, że wszyscy nasi słuchacze dobrze odpoczęli i że ze wzmożoną siłą zabiorą się za naukę. Szczególnie kibicujemy naszym przyszłym absolwentom. Do egzaminu zawodowego zostało już tylko trzy miesiące.

wróć


Przed nami 2 tygodnie odpoczynku

narty

9 luty 2013

Przed nami 2 tygodnie ferii i odpoczynku. Wszystkim naszym słuchaczom, życzymy wspaniałych wyjazdów, niezapomnianych przeżyć i małych kolejek do wyciągów.

wróć